avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... NU VREAU SA DECLAR CINE ESTE SOFERUL
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

NU VREAU SA DECLAR CINE ESTE SOFERUL

AM PRIMIT LA FIRMA O COMUNICARE DIN PARTEA IPJ IALOMITA PRECUM MASINA CU NR DE INMAT. A FOST DEPISTATA DE APARATUL RADAR ........ETC .
DACA FIRMA NU TRIMITE ACEASTA COMUNICARE INAPOI CE SE POATE INTIMPLA ???
FAPTA A FOST SAVARSITA PE DATA DE 02.11.2008 IAR COMUNICAREA A VENIT PE 04.03.2009
Ultima modificare: Miercuri, 11 Martie 2009
MIHAILEU, utilizator
se risca amenda si tot nu scapati.
Pentru detalii vezi art. 102 alin. 1 pct. 14 din OUG 195/2002:

"Art. 102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. .........
2. ........
14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliţiei rutiere, a identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul spre a fi condus; "

Pentru contraventii vezi art. 98 alin. 4 lit. d din OUG 195/2002 :

Art. 98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) .........
(4) Clasele de sanctiuni sunt:
a).......
b) .......
c) .............
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare parcare neregulamentare in parbriz CiobyJr CiobyJr Buna ziua, Tocmai ce am primit un premiu de parcare neregulamentare in parbriz in care scrie ca la data de xxx la ora xxx autoturismul cu numarul de ... (vezi toată discuția)
Cer o lamurire intr.un caz de sanctionare legat de poliția rutiera. ... Florin Chirila Florin Chirila Cer o lamurire intr.un caz de sanctionare legat de poliția rutiera. M.am trezit acum 3 luni cu o amenda acasa de 15 puncte pentru necomunicarea datelor si cu ... (vezi toată discuția)
Mi s-a lăsat în parbriz o înștiințare de la poliția locală, prin care sunt chemat să-mi iau de la sediul lor pv de contravenție pentru parcare în loc interzis. cum ar trebui să procedez? calogero1 calogero1 https://imgur.com/a/ln21QOx Buna dimineata, am atasat instiintarea pe care am primit-o in parbriz. Precizez ca nu a fost lipita, ci pusa la stergator. Cum ... (vezi toată discuția)