Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... NU VREAU SA DECLAR CINE ESTE SOFERUL
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

NU VREAU SA DECLAR CINE ESTE SOFERUL

AM PRIMIT LA FIRMA O COMUNICARE DIN PARTEA IPJ IALOMITA PRECUM MASINA CU NR DE INMAT. A FOST DEPISTATA DE APARATUL RADAR ........ETC .
DACA FIRMA NU TRIMITE ACEASTA COMUNICARE INAPOI CE SE POATE INTIMPLA ???
FAPTA A FOST SAVARSITA PE DATA DE 02.11.2008 IAR COMUNICAREA A VENIT PE 04.03.2009
MIHAILEU, utilizator
se risca amenda si tot nu scapati.
Pentru detalii vezi art. 102 alin. 1 pct. 14 din OUG 195/2002:

"Art. 102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliţiei rutiere, a identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul spre a fi condus; "

Pentru contraventii vezi art. 98 alin. 4 lit. d din OUG 195/2002 :

Art. 98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) .........
(4) Clasele de sanctiuni sunt:
a).......
b) .......
c) .............
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;