Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-a lăsat în parbriz o înștiințare de la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-a lăsat în parbriz o înștiințare de la poliția locală, prin care sunt chemat să-mi iau de la sediul lor PV de contravenție pentru parcare în loc interzis. Cum ar trebui să procedez?

[ link extern ]

Buna dimineata, am atasat instiintarea pe care am primit-o in parbriz. Precizez ca nu a fost lipita, ci pusa la stergator.
Cum ar fi cel mai optim sa procedez? Mi se pare o teapa, sa mergi la ei sa te autodenunti
In subsolul foii sunt mentionate: agentul constatator, locatia, nr masinii, modelul, culoarea.
Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri!
Manuela Rășină, administrator
Nu cred că v-au făcut PV.
Dacă nu mergeți să spuneți cine a condus mașina în acea zi nu puteți fi amendat doar pentru că sunteți proprietarul mașinii. Dacă îl primiți prin poștă reveniți pe forum, îl puteți contesta cu succes.

Nu mai parcați în locuri unde nu e voie... știți proverbul cu ulciorul.
Ares-3, moderator
Daca este de la un politist rutier( art. 177 alin. (2) din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, potrivit cărora „Poliţiştii rutieri sunt ofiţerii şi agenţii de poliţie specializaţi şi anume desemnaţi prin dispoziţie a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliţei Române) se aplica art. de mai jos, daca este de la politia locala, nu aveti obligatia sa comunicati, cititi Decizia 11/2017 ICCJ.
ART. 39 OUG 195/2002
Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice poliţiei rutiere, la cererea acesteia şi în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice.
ART. 102
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliţiei rutiere, a identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul spre a fi condus;
ART. 98
(1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;
e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amendă.
Va multmesc !
Nu e de la polițist rutier, deci vedeți-va de viața dvs. nu pățiți nimic.