avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-a lăsat în parbriz o înștiințare de la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-a lăsat în parbriz o înștiințare de la poliția locală, prin care sunt chemat să-mi iau de la sediul lor PV de contravenție pentru parcare în loc interzis. Cum ar trebui să procedez?

[ link extern ]

Buna dimineata, am atasat instiintarea pe care am primit-o in parbriz. Precizez ca nu a fost lipita, ci pusa la stergator.
Cum ar fi cel mai optim sa procedez? Mi se pare o teapa, sa mergi la ei sa te autodenunti
In subsolul foii sunt mentionate: agentul constatator, locatia, nr masinii, modelul, culoarea.
Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri!
Ultima modificare: Duminică, 28 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 17:05, 27 Octombrie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred că v-au făcut PV.
Dacă nu mergeți să spuneți cine a condus mașina în acea zi nu puteți fi amendat doar pentru că sunteți proprietarul mașinii. Dacă îl primiți prin poștă reveniți pe forum, îl puteți contesta cu succes.

Nu mai parcați în locuri unde nu e voie... știți proverbul cu ulciorul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Octombrie 2018
Ares-3, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca este de la un politist rutier( art. 177 alin. (2) din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, potrivit cărora „Poliţiştii rutieri sunt ofiţerii şi agenţii de poliţie specializaţi şi anume desemnaţi prin dispoziţie a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliţei Române) se aplica art. de mai jos, daca este de la politia locala, nu aveti obligatia sa comunicati, cititi Decizia 11/2017 ICCJ.
ART. 39 OUG 195/2002
Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice poliţiei rutiere, la cererea acesteia şi în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice.
..................
ART. 102
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
....................
14. necomunicarea de către proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea poliţiei rutiere, a identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul spre a fi condus;
....................
ART. 98
(1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;
e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amendă.
Va multmesc !
Nu e de la polițist rutier, deci vedeți-va de viața dvs. nu pățiți nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare parcare neregulamentare in parbriz CiobyJr CiobyJr Buna ziua, Tocmai ce am primit un premiu de parcare neregulamentare in parbriz in care scrie ca la data de xxx la ora xxx autoturismul cu numarul de ... (vezi toată discuția)
Nu vreau sa declar cine este soferul MIHAILEU MIHAILEU AM PRIMIT LA FIRMA O COMUNICARE DIN PARTEA IPJ IALOMITA PRECUM MASINA CU NR DE INMAT. A FOST DEPISTATA DE APARATUL RADAR ........ETC . DACA FIRMA NU ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa ma acuz singur? daca ca martor am spus ca am parcat ... Alexa56435 Alexa56435 Trebuie sa ma acuz singur? Daca ca martor am spus ca am parcat unde a fost interzis. Trebuie sa dau mai multe informati cine cand ce? Ma refer ca primesc ... (vezi toată discuția)