Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are?

buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema.
Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii:
Sotul ei avea o fata din prima casatorie, cu prietena mea nu avea nici un copil (erau casatoriti de 10 ani). Apartamentul in care traiau ei este pe numele socrului prietenei mele (care este f bolnav si pe care ea il ingrijeste). La moartea socrului, ce drepturi ar mai avea prietena mea asupra apartamentului, acesta nefiind pe numele sotului decedat, ci al socrului ei? Mentionez ca soacra prietenei mele este moarta de 10 ani, dupa ea nefiind facuta inca succesiunea.
Va rog un raspuns, sa stim la ce sa ne asteptam. Multumesc.
Joha zice bine ce zice.

ªi nu pentru că le-ar potrivi, ci pentru că ştie!
are o cota din partea soacrei daca aceasta a decedat inaintea fiului ei ( sotul prietenei dumneavoastra)! ....daca doreste ceva sa mosteneasca , ar trebui sa vorbeasca cu socrul dansei sa se faca succesiunea si apoi el sa ii vanda partea lui ei cu drept de uzul fruct viager si ingrijire! asa e sigura ca va avea ceva! in caz contrar sa se multumeasca ca ingrijeste de socru pt ca sta in locuinta lui fara sa plateasca chirie si cand dansul moare , va ajunge in strada daca asa va hotara fiica sotului dumneavoastra!
kyrakyra_65, utilizator
Mai intai trebuie sa precizam ca, atata timp cat socrul este in viata, nimic din ce se vorbeste pe aici nu e 100% sigur. Avand in vedere datele spetei: La mostenirea SOCRULUI prietenei dumneavoastra vine nepoata lui prin reprezentare succesorala (adica fata sotului prietenei dumneavoastra - decedat -). Aici trebuie sa facem o discutie. In momentul in care SOACRA a murit (10 ani in urma), ea a lasat o mostenire (jumate din apartament, daca acesta era un bun comun). La mostenirea ei ar fi trebuit sa vina sotul ei (numit pana acum SOCRUL prietenei dumneavoastra) si copilul ei (barbatul prietenei dumneavoastra, recent decedat din cate inteleg). Daca sotul ei (a soacrei) si baiatul ei nu au acceptat (expres, adica la notar, sau tacit) aceasta succesiune in 6 luni (acesta era termenul de optiune succesorala cand a murit soacra) si nu mai sunt alti mostenitori, atunci mostenirea va fi culeasa de catre stat (comuna, orasul sau municipiul). Cel mai probabil, acestia au acceptat, "cel putin" tacit mostenirea, deci nu se pune problema unei mosteniri vacante, care ar urma sa fie culeasa de catre stat. Intrucat nu stiu care erau cotele in Vechiul Cod civil (act normativ aplicabil succesiunii SOACREI) si sunt prea obosit ca sa-mi caut VCC, voi aplica cotele din NCC. Asadar, SOCRUL (sotul soacrei) va primi 1/4 din succesiunea acesteia, iar baiatul (sotul decedat al prieteni dumneavoastra) va primi 3/4 din succesiunea mamei lui (soacra prietenei dumneavoastra, decedata in urma cu 10 ani). Asadar, dupa toata trebusoara asta, SOCRUL are 1/2 (cat avea si inainte de a-i muri sotia)+1/4 din JUMATATEA de apartament a sotiei lui (SOACRA din speta) = 5/8 din apartament. Sotul prietenei dumneavoastra (baiatul soacrei) ar avea 3/4 din 1/2 (pentru ca mama lui avea 1/2 din apartament, iar tatal lui tot 1/2. In masa succesorala a SOACREI va intra doar cota ei de 1/2 din apartament, NU TOT APARTAMENTUL ) = 3/8 din apartament. Asadar, dupa moartea SOACREI, SOCRUL are in total 5/8 din apartament, iar sotul prietenei dumneavoastra, avea (folosim trecutul pentru ca, in prezent, este decedat) 3/8 din apartament. In momentul in care sotul prietenei dumneavoastra a decedat, acesta avea in patrimoniul sau o cota de 3/8 din apartament. Aceasta cota se va imparti intre PRIETENA DUMNEAVOASTRA (care va lua - prin retransmitere - 1/4 din 3/8, adica 3/32 din apartament) si fata lui din cealalta casatorie, care ia 3/4 din 3/8, adica 9/32. Cam asa cred ca stau lucrurile pana aici. Cand va muri SOCRUL (lucru iminent pentru oricine are suflare), cota lui de 5/8 din apartament, va fi culeasa de nepoata lui, care va veni la mostenire urcand in gradul, locul si drepturile tatalui sau predecedat (adica sotul prietenei dumneavoastra). Asadar, daca ne raportam la apartament, dupa moartea socrului prietenei dumneavoastra, nepoata lui va avea IN TOTAL: 9/32 (mostenita de la tatal sau)+5/8 (cota pe care o primeste de la bunicul ei) = 29/32 = aproximativ 90% din apartament. Prietenei dumneavoastra i-ar ramane deci vreo 10% din apartament, parte primita prin retransmitere de la sotul ei, recent decedat.

Sper ca nu am facut vreo eroare. Am solutionat aceasta speta LUAND IN CONSIDERARE DOAR APARTAMENTUL. Este posibil ca in masele succesorale ale socrului, soacrei si sotului prietenei dumneavoastra sa ma existe si alte bunuri. Cotele se pastreaza.

Cel mai simplu si mai elegant ar fi ca prietena dumneavoastra sa incheie un contract de intretinere cu socrul ei pe care, oricum, il ingrijeste.

Daca am facut vreo eroare/omisiune(lucru posibil avand in vedere ca sunt student), rog pe doamna/domnisoara/domnul notar Joha sa ma corecteze!
Off topic
@johnny...
E Bine ca faceti exercitiu...insa este de dorit nu in forum... repeta solutia care nu este cea corecta din punct de vedere al spetei prezentate, ea este corecta pur teoretic insa nu la speta de fata, iar raspunsul este super stufos, recunosc ca am citit pe diagonala...

On topic
Pe viitor exercitiile sa le faceti pe hartie si sa fiti atent la derularea discutiei cap coada , altfel riscati sa fiti off topic.
:)

In rest succes in continuare! ;)
ContSters250994, utilizator