Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit chirie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit chirie

Am inchiriat familiei X un apartament, cu toate formele legale respectiv cu contract de inchiriere inregistrat la Administratia Financiara. Cum trebuie sa platesc impozitul pentru chiria incasata , mai precis pot sa-l achit la sfarsitul anului calendaristic (contractul este de la 1 martie 2013 pana la 1 martie 2015).sau trimestrial ? Daca trebuie sa-l platesc trimestrial si nu pot, ce penalizari se aplică?
impozitul trebuie platit trimestrial (25 mar, 25 iun, 25 sep, 25 dec).
Majorarile sunt de 0.04%/zi
Penalitatile sunt:
- pt debitele create dupa 1 iulie, penalizarea e de 0.02%/zi
- pt cele inainte de 1 iulie:
(2) Nivelul penalităţii de întârziere se stabileşte astfel:
a) dacă stingerea se realizează în primele 30 de zile de la scadenţă, nu se datorează şi nu se calculează penalităţi de întârziere pentru obligaţiile fiscale principale stinse;
b) dacă stingerea se realizează în următoarele 60 de zile, nivelul penalităţii de întârziere este de 5% din obligaţiile fiscale principale stinse;
c) după împlinirea termenului prevăzut la lit. b), nivelul penalităţii de întârziere este de 15% din obligaţiile fiscale principale rămase nestinse.