avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amendat in Elvetia
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amendat in Elvetia

Am o amenda de platit de aproximativ 1000 euro data de politia elvetiana .

amenda este luata de mine in luna mai 2013 pentru ca am fost prins la lucru in elvetia fara acte (lucru la negru) , Am fost luat la politie unde mi s-a luat datele de pe buletin si dupa cateva ore am fost eliberat.
Impreuna cu mine la politie a fost si seful meu care a spus ca plateste el amenda dar nu vad ca nu a platito .X-(
Eu am venit acasa la sfarsitul luni mai .


Azi mi-a venit un plic din elvetia prin posta prin care ma anunta ca am de platit suma de 1000 euro in caz ca nu platesc sunt amenintat cu inchisoarea :O

intrebarea mea este urmatoarea ;

1 ce se intampla daca nu platesc amenda ?
2 se poate face inchisoare pentru asa ceva ( eu nu cred :P) ?
3 mi se poate pune interdictie pe elvetia ?
4 si daca as plati-o unde ar trebui sa depun bani la ce institutie ?

va multumesc anticipat
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2013
rotarualin, utilizator
Cel mai recent răspuns: IGHI , utilizator 21:09, 8 Iulie 2013
Pot sa va spun ca o data cand am mers in Elvetia, la granita un domn a avut probleme din cauza unor amenzi si daca nu le-ar fi platit pe loc, nu ar fi putut intra pe teritoriul elvetian ... Sunt foarte stricti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt - elvetia Mihai_alexandru Mihai_alexandru Am un amic de la care fac cumparaturi in materie de produse vestimentare, este roman de origine si isi desfasoara activitatea prin Europa,Recent l au prins l a ... (vezi toată discuția)
Arest ditaclau ditaclau Buna ziua am si eu o intrebare am un amic arestat in Elvetia a furat metale grele a luat familia lui legatura cu un avocat de acolo de acolo de 2 saptamani nu ... (vezi toată discuția)
Furt din magazin germania ContSters211056 ContSters211056 Un prieten a fost prins in Germania ca a furat dintr-un magazin de haine impreuna cu un alt baiat. Momentan este inchis in Germania, dar nu stiu pentru cat ... (vezi toată discuția)