Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa AUTO

Buna seara.
Se poate recupera taxa daca nu mai am chitanta drept dovada ?
Au trecut 6 ani , vreau sa stiu daca nu este prea tarziu.(aprilie 2007)
Cred ca sa prescris dreptul la actiune.
Poate ma completeaza un coleg.
AM REZOLVAT !

Am gasit raspunsul. :) nefavorabil ptr. mine.

Se poate recupera taxa daca nu mai am chitanta drept dovada ?

Cererea de restituire trebuie sa fie insotita de cateva documente:

documentul doveditor al platii taxei pe poluare, taxei speciale pentru autoturisme: chitanta fiscala sau ordin de plata si extras de cont;
copia cartii de identitate a vehiculului si certificatul de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestora.
Cei care si-au achitat taxa si nu mai detin o copie dupa chitanta fiscala se pot adresa organului fiscal la care au platit taxa, care le va elibera o copie dupa documentul de plata.

Normele timbrului de mediu mai precizeaza ca restituirea banilor catre contribuabili se face de catre organul fiscal competent, de la bugetul Fondului pentru mediu sau bugetul de stat, dupa caz, din contul de venituri bugetare in care a fost incasata suma in contul bancar indicat de catre solicitant prin cererea sa de restituire.

Au trecut 6 ani , vreau sa stiu daca nu este prea tarziu.(aprilie 2007)

OUG nr. 9/2013 mai precizeaza ca diferenta de taxa platita se va restitui in termenul de prescriptie de cinci ani prevazut de Codul de procedura fiscala.

5 ani din 2007 inseamna ca sa prescris.
Chitanta o puteti obtine de la AFP sau Permise si Inmatriculari printr-o cerere scrisa.

De stiut ca dvs va adresati institutiei care va incasat suma respectiv care va emis decizia de plata....cel mai probabil AFP.
Orice document se obtine de la unitatea emitenta, in copie.
pop sorin, utilizator