avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa AUTO

Buna seara.
Se poate recupera taxa daca nu mai am chitanta drept dovada ?
Au trecut 6 ani , vreau sa stiu daca nu este prea tarziu.(aprilie 2007)
Cel mai recent răspuns: pop sorin , utilizator 10:17, 9 Iulie 2013
Cred ca sa prescris dreptul la actiune.
Poate ma completeaza un coleg.
AM REZOLVAT !

Am gasit raspunsul. :) nefavorabil ptr. mine.


Se poate recupera taxa daca nu mai am chitanta drept dovada ?

Cererea de restituire trebuie sa fie insotita de cateva documente:

documentul doveditor al platii taxei pe poluare, taxei speciale pentru autoturisme: chitanta fiscala sau ordin de plata si extras de cont;
copia cartii de identitate a vehiculului si certificatul de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestora.
Cei care si-au achitat taxa si nu mai detin o copie dupa chitanta fiscala se pot adresa organului fiscal la care au platit taxa, care le va elibera o copie dupa documentul de plata.

Normele timbrului de mediu mai precizeaza ca restituirea banilor catre contribuabili se face de catre organul fiscal competent, de la bugetul Fondului pentru mediu sau bugetul de stat, dupa caz, din contul de venituri bugetare in care a fost incasata suma in contul bancar indicat de catre solicitant prin cererea sa de restituire.

Au trecut 6 ani , vreau sa stiu daca nu este prea tarziu.(aprilie 2007)

OUG nr. 9/2013 mai precizeaza ca diferenta de taxa platita se va restitui in termenul de prescriptie de cinci ani prevazut de Codul de procedura fiscala.



5 ani din 2007 inseamna ca sa prescris.
Chitanta o puteti obtine de la AFP sau Permise si Inmatriculari printr-o cerere scrisa.

De stiut ca dvs va adresati institutiei care va incasat suma respectiv care va emis decizia de plata....cel mai probabil AFP.
Orice document se obtine de la unitatea emitenta, in copie.
Ultima modificare: Marți, 9 Iulie 2013
pop sorin, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa mediu 2008 gheorghelupu gheorghelupu poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera o taxa de mediu platita in 2008 si ce ar trebui facut? (vezi toată discuția)
Diferenta taxa poluare vs. taxa de timbru Drujescu Drujescu Buna ziua.Eu am vandut masina si nu pot prezenta cartea masinii si talonul in original.Daca anexez numai copii dupa carte si talon plus copie si original dupa ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina prin 2008 - 2009 - recuperare taxa dinumarin dinumarin Buna ziua, am cumparat o masina prin 2008 2009 am platit taxa vreo 3000euro ce documente imi trebuiesc sa imi pot recupera bani ..faza este ca nu cred ca mai ... (vezi toată discuția)