Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zile concediu medical suportate de unitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zile concediu medical suportate de unitate

Buna seara.
Pentru un concediu medical cod (06) urgenta medico-chirurgicala,se suporta de unitate tot primele 5zile?
O salariata aflata in concediu fara plata in perioada 01.12.2012-31.05.2013,cu reluarea activitatii din 01.06.2013,prezinta un concediu medical cu data de 17.06.2013.
In aceasta situatie se considera stagiu de cotizare perioada 01.06.2012-30.11.2012?
Multumesc
"In aceasta situatie se considera stagiu de cotizare perioada 01.06.2012-30.11.2012?"-cred ca este o contradictie in intrebare

Nu, baza de calcul a concediului medical este venitul mediu zilnic din ultimele 6 luni.
Stagiul de cotizare pentru plata unui concediu medical este de o luna. Concediul medical cod 06 se plateste si fara acest stagiu minim de o luna.