Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura insotire minori
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura insotire minori

Buna ziua.
Daca procura pentru insotire minori este emisa de catre Consulatul Romaniei la Torino mai este necesara legalizarea ei in tara(Romania)?De apostila de la Haga mai este nevoie?
Multumesc.
1. Nu este procura este o declaratie
2. Declaratia fiind facuta la Consulat de Consul, care are atributii notariale, in limba romana , autentica, nu aveti nevoie de legalizare si nici de Apostiola. Legalizarea unui document se face daca este intr o alta limba iar Apostila se apșica pe documente emise de autoritati straine care vin in Romania.
ContSters250994, utilizator
Multumesc pentru raspuns.