Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transformare SRL in PF??
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transformare SRL in PF??

Buna ziua,

Ma intereseaza daca pot transforma un SRL in PF. Nu stiu ce varianta mai putin costisitoare sa gasesc sa scap de un SRL curat.

Multumesc. Astept cu interes opiniile Dvs.
Faceti dizolvarea SRL-ului si apoi va deschideti un PFA.Este singura varianta.
Nu se poate transforma un SRL in PFA.
Daca firma nu are datorii, nici la Stat, nici la alti creditori, dizolvati firma fara lichidare, radiati-o. este singura varianta, nu se poate transforma un SRL in PFA, pentru ca modul de organizare și posibilitate de schimbare a societatii presupune transformarea aceteia într-o alta forma de organizare dar numai a persoanelor juridice..