Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescrierea unui inscris de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescrierea unui inscris de mana

Buna ziua

O persoana este parata pe baza unui inscris de mana din 1994, care pare a fi un contract de vanzare incheiat la data de 9 februarie si in care se precizeaza ca partile vor autentifica inscrisul in termen de 6 luni de la aceasta data. "Cumparatorul" a depus cerere de actiune abia in 2013, pe baza acestui inscris

- Inscrisul mai este valabil sau s-a prescris dupa data de 9 august 1997?

- Daca inscrisul este prescris, atunci este prescrisa si obligatia de a returna "plata pretului"?

Multumesc anticipat
Fiind parat, trebuie sa-si intocmeasca apararea printr-o intampinare. Sa nu stea in pasivitate!
Un raspuns exact puteti primi dupa studierea actelor dosarului.
Ce fel de actiune s-a formulat? Ce se solicita exact in actiune?
S-a formulat o actiune prin care se solicita pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de vanzare cumparare, care a fost modificata ulterior (recunoscand ca proprietatea a fost instrainata in 2008 prin act autentic) printr-o cerere de a se returna "plata pretului" ajustata cu indicile de inflatie (din 1994 pana in 2013)

Daca inscrisul de mana este prescris si pana in 2013 nu s-a deschis nici o actiune legala, se mai poate cere "plata pretului"?

Multumesc anticipat