Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Am 54 ani, o vechime in munca de 30 ani (fara armata si facultate), si lucrand in siderurgie, castig inca aprox. 5 ani la vechimea in munca. Ma pot pensiona anticipat? In ce conditii si ce trebuie sa fac pentreru aceasta? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Conditii pentru pensie anticipata:
-Varsta 60 de ani.
-Stagiu 43 de ani,fara stagiu asimilat(facultate,armata).
1. Spuneti cat timp ati lucrat in grupe superioare de munca:
- cat in gr.I de munca;
- cat in gr. a II-a de munca;
- cat in conditii speciale de munca;
- cat in conditii deoasebite de munca.

2. La fiecare sa spuneti in ce procent din timpul de lucru ati lucrat in fiecare in parte.

3. Toate aceste date le gasiti inregistrate in carnetul d emunca.
Vă mulţumesc pentru răspuns şi totodată îmi cer scuze pentru întârzierea mea.
Am lucrat 4 ani în grupa I 100% şi 2 ani în grupa I 80%.
1. Pentru dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul compl;et de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru cei 4 ani lucrati in gr.I de munca (100%) si 2 ani in gr.I de munca (80%) se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 1 luna (30/ + 2/9 = 32 ani si 9 luni).
- Va mai lipsesc 2 ani si 3 luni penjtru a indeplini stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare cu 8 ani peste stagiul complet de cotizare adica 35 + 8 = 43 de ani.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani.

6. Perioada de stagiu militar si de facultate la zi sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si se iau in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.