Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acord Fond de Garantare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acord Fond de Garantare

Ne-am cunoscut, am cumparat un apartament prin Prima Casa, si apoi ne-am casatorit. Am divortat la 1 an prin notariat si acum dorim sa facem partajul notarial la imobilul respectiv. Notarul insa nu face nimic fara acordul bancii si al Fondului de Garantare. Banca da acordul, dar Fondul nu. Intrebarea mea este : poate Fondul refuza de principiu acordul ? Poate refuza fara un motiv ? Ce se poate face in aceasta situatie ? Multumesc.
Poate refuza. Dvs aveti o interdictie de instrainare de 5 ani. Si partajul este pana la urma o instrainare a unei cote parti din imobil.
Este adevarat.
Dar in ultima reglementare se spune ca (art. 10.3.) - (1) Finantatorul isi exprima acordul ... pentru preluarea finantarii garantate si a dreptului de proprietate asupra locuintei/locuintei viitoare in cadrul programului de catre:
a) ...
b) oricare dintre coproprietari, in vederea intregirii dreptului de proprietate ori maririi cotei-parti din dreptul de proprietate; sau
c) unul dintre soti, ca efect al partajului, in conditiile legii

Cum trebuie sa inteleg acest lucru ?
Multumesc.
Trebuie sa l intelegeti ca atare, insa fara acordul Bancii si a Fondului de Garantare nu se poate face acest lucru. Este simplu!
Dar acordul Fondului nu trebuie motivat ?
Interdictia este valabila penstru instrainare.Domnule notar, sunteti absolut sigur ca partajul este o instrainare ? Eu nu doresc sa instrainez nimic; eu doar partajez. Sunteti sigur pe aceasta idee ?