Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PLATI CONCEDIU MEDICAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PLATI CONCEDIU MEDICAL

AM LUCRATE 6 LUNI IN CAZ DE INTERNARE MI SE PLATESTE CONCEDIU MEDICAL SI CATE LUNI PE AN AM DREPTUL
1. - Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu medical baza de calcul o reprezinta cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu medical.
- In lipsa acestor 6 luni este sificienta si o luna.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 13.
(1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotitã din prima zi de îmbolnãvire.

(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de cãtre medicul specialist pânã la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurãrilor sociale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane