avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de inmormantare

Buna ziua!Daca am primit ajutor de inmormantare de la casa de pensii mai pot primi ajutor si de la primarie?Daca da,in ce conditii?Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:10, 15 Iulie 2013
primaria nu are aceasta obligatie.
daca decedatul a fost pensionar se primeste ajutor inmormantare numai de ca casa de pensii
1. De la Casa de Pensii ati primit ajutor de deces conform Legii 263/2010.

2. Mergeti la Primarie sa vedeti daca indepliniti conditiile sa primiti de acolo un ajutor de inmormantare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de deces ContSters167230 ContSters167230 buna ziua! tatal meu a decedat in iulie 2010 si nu era pensionar.el locuia cu bunica mea, pensionara de c.a.p.si cu pensie de veteran de razboi. ea a primit de ... (vezi toată discuția)
Ajutor deces mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! Mi-a decedat tatal si am dreptul conform CCM la un ajutor de deces de la serviciu. Casa de Pensii refuza sa-mi acorde ajutorul de deces (echiv. ... (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare onciu_51 onciu_51 Lamuriti-ma in legatura cu cele 2 ajutoare: - de deces dat de casa de pensii si - de inmormantare dat de angajator. Cand il primesti pe primul de la casa ... (vezi toată discuția)