Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... noul cod caen
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

noul cod caen

De la 1 iunie s- schimbat cota de fond de risc.Asociatiile de proprietari aveau cod caen 9700( cf atentionarii declaratiei 112).Acum acest cod caen nu mai figureaza ,iar eu nu stiu ce cota sa aplic
Ati descarcat noua versiune a declaratiei 112?
Apare si codul 9700, dar pentru asociatiile de proprietari codul CAEN corect este CAEN 9499 - Activitati ale altor organizatii n.c.a.,
Repet a n-a oara, dar pentru fiecare utilizator nou este prima oara.
Am folosit luni de zile codul 9700 asa cum este o atentionare in Decl.112, dar am primit de la ANAF o scrisoare despre un alt subiect, iar intr-un paragraf aparte imi comunica sa folosesc ca si cod CAEN de-acum incolo 6832.

Daca m-au mintit ei, va mint si eu pe dv.
Sunt doua coduri total diferite:

Cod CAEN 9499 este utilizat de asociatia de proprietari, organizata ca forma juridica prin asocierea proprietarilor, care prin administrarea proprietatii comune asigura satisfacerea intereselor proprietarilor privind organizarea si functionarea.
Aceste servicii pot fi date spre executie unui administrator angajat cu carte de munca sau unei firme de administrare imobile, PFA, etc.
Asociatia de proprietari este angajatorul.
Angajeaza administratorul PJ sau PF.
Dealtfel, ITM autorizeaza acest cod CAEN,

Cod CAEN 6832 este utilizat pentru administrarea de imobile/blocuri pe baza de comision sau contract ..

Administrarea se face de o SRL, PFA, II etc. care are ca obiect de activitate Administrarea de imobile, cod CAEN 6832.
Cornelia Tulpan, Contabil
Aveti dreptate, numai ca ANAF asta ne-a comunicat. Si acest cod CAEN este inscris in Decl.112, asa ca nu pot sa fac decat cum am fost atentionata.

Acum, fiecare face cum intelege.