Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu medical si preaviz
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu medical si preaviz

In situatia in care un functionar public intra in concediu medical pentru o perioada de 6 luni, cu mai putin de o luna inainte de a primi preaviz , institutia ii pastreaza postul si dupa intoarcerea din concediul medical?
Pe durata concediului de incapacitate de munca mai mare de 1 luna, raportul de serviciu al fucntuionarului public este suspendat de drept.
Pe perioada suspendarii raportului de serviciu autoritatile si institutiile publice au obligatia sa rezerve postul aferent functiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioada determinata, in conditiile legii. Pe perioada suspendarii, raporturile de serviciu ale functionarilor publici nu pot inceta si nu pot fi modificate decat din initiativa sau cu acordul functionarului public in cauza.