Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara- neplata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara- neplata

buna ziua as dori sa stiu si eu ce consecinte are neplata pensiei alimentare timp de 3 luni
a unui copil minor se poate face inchisoare ,daca pot demonstra ca nu am avut cu ce plati ma ajuta cu ceva Va Multumesc
mihaitony a scris:

nu este rea credinta doar ca nu aveam unde sa stau si am vorbit cu ea in prima faza ma intelesese dar a fost influentata d parinti s chiar astazi am vb c ea si mi-a spus ca deja a bagat dosarul la judecatorie si trebuie sa imi soseasca citatia acasa rea credinta nu este pentru ca este vorba de copilul meu

Nu prea avea ce cauta la judecatorie, plangerea pt abandon se depune la politie sau parchet, e adevarat ca si in acest caz va vine citatie.
Puteti sa stati linistit pentru ca in cazuri de genul asta procurorul va dispune NUP adica Neinceperea Urmaririi Penale pentru ca sunt cazuri mult mai grave care primescNUP sau SUP, adica Neinceperea Urmaririi Penale sau Scoatere de Sub Urmarire Penala.

Daca ajungeti la judecata, judecatorul va tine cont de situatia dumneavoastra, mai ales ca nu sunteti intr-o situatie prea fericita si daca prin absurd v-ar baga la inchisoare, copilul dumneavoastra ar ramane fara o sursa de venit.

Incercati si dumneavoastra sa diminuati pensia daca nu aveti venituri suficiente si o sa platiti 1/4 din nivelul salariului minim pe economie, adica 150 de lei lunar.

Ce suma de plata trebuie sa platiti in fiecare luna?

gi-jane2 a scris:

E, asta-i prost pt ca daca ati avut de chirie, ati avut venituri si daca aveti venituri si nu platiti pensia, e rea credinta, ceea ce e infractiune..

Banii de chirie pot proveni si din imprumuturi personale facute in acest scop, imprumuturi absolut necesare in vederea dobandirii unor venituri viitoare cu ajutorul carora sa poata fi achitata pensia de intretinere.

La urmatoarea plata mai puneti 2,3,5 sau 10 lei in plus, pentru ca intr-o situatie asemanatoare sa aveti argumente puternice care sa va ajute sa sustineti ca sunteti un tata responsabil dar aveti ghinionul sa treceti printr-un impas financiar temporar.

Program de vizitare al minorului nu aveti, ca sa-i puteti explica personal fiului dumneavoastra ca sunteti lipsit de resurse financiare in acel moment?!
gi-jane2, moderator
Nu te poti imprumuta pt chirie, poate cel mult o luna. Apoi, domnul zice asa :
a trebuit sa ma mut de 2 ori si ca la orice chirie trebuie platita 1+1

De ce trebuia sa se mute ? Asa cum trebuia sa se mute, tot asa trebuia sa plateasca si pensie.

pentru ca este vorba de copilul meu

Asta ati cam pierdut din vedere.. 3 luni.

Ca sa iti permiti o chirie de vreo 200E, apoi si pensie, ar trebui sa ai un salariu de min 2000 lei, asta ar insemna o pensie de 400- 500 de lei

Program de vizitare al minorului nu aveti, ca sa-i puteti explica personal fiului dumneavoastra ca sunteti lipsit de resurse financiare in acel moment?!

Nu stim ce varsta are copilul, dar cum ar putea pricepe ca nu ai bani ? Poti sa ii zici copilului ca n-ai bani sa-i iei bicicleta sau o papusa, dar cum ii zici.. ce mananci e problema ta, ca n-am bani ?
Bun, nu ai luna asta sau cateva luni sa dai toata pensia, dar 50- 60-100 de lei, poti sa rupi de undeva sa-i dai, conteaza sa probezi ( macar pt constiinta ta de parinte) ca ai avut bunavointa, ca ai dai cat ai putut.

gi-jane2 a scris:

Nu te poti imprumuta pt chirie, poate cel mult o luna. Apoi, domnul zice asa :
a trebuit sa ma mut de 2 ori si ca la orice chirie trebuie platita 1+1

De ce trebuia sa se mute ? Asa cum trebuia sa se mute, tot asa trebuia sa plateasca si pensie.

pentru ca este vorba de copilul meu

Asta ati cam pierdut din vedere.. 3 luni.

Ca sa iti permiti o chirie de vreo 200E, apoi si pensie, ar trebui sa ai un salariu de min 2000 lei, asta ar insemna o pensie de 400- 500 de lei

Program de vizitare al minorului nu aveti, ca sa-i puteti explica personal fiului dumneavoastra ca sunteti lipsit de resurse financiare in acel moment?!

Nu stim ce varsta are copilul, dar cum ar putea pricepe ca nu ai bani ? Poti sa ii zici copilului ca n-ai bani sa-i iei bicicleta sau o papusa, dar cum ii zici.. ce mananci e problema ta, ca n-am bani ?
Bun, nu ai luna asta sau cateva luni sa dai toata pensia, dar 50- 60-100 de lei, poti sa rupi de undeva sa-i dai, conteaza sa probezi ( macar pt constiinta ta de parinte) ca ai avut bunavointa, ca ai dai cat ai putut.

Pai te imprumuti o luna pentru chirie si in urmatoarele luni ca sa platesti imprumutul pe care l-ai facut pentru chirie.

Si eu inclin sa cred ca domnul plateste o pensie alimentara maricica si nu a stiut cum sa procedeze ca s-o micsoreze.

Nu cred ca domnul a stiut ca poate sa dea si o suma minima acolo, ca sa fie si sa dovedeasca faptul ca a avut bunavointa dar nu a avut putinta.

Daca platea macar un 10,20,50,100 nu ar fi recurs nici mama copilului la gesturi din astea disperate, dar probabil ca mama copilului sta cu parintii si acestia au determinat mama sa ia masuri extreme.

Eu stiu un caz asemanator in care el nu a platit pensia de un an si jumatate si intre timp si-a luat si masina, dar a luat NUP pentru ca a fost de buna credinta si a dovedit ca a avut cheltuieli iar mama copilului a avut cu ce sa-l hraneasca din moment ce a refuzat oferta tatalui de a sta el cu copilul cateva zile sau cu bunica paterna a copilului pana se mai inzdraveneste financiar.