Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ucenicia la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ucenicia la locul de munca

Buna ziua,

Pentru ca o societate sa poata incheiea contracte de ucenicie la locul de munca trebuie sa fie acreditata ca furnizorului de formare profesionala.

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 3 din Legea nr.279/2005 :
Angajatorul are obligatia de a desemna un coordonator de ucenicie care indruma ucenicul in vederea dobandirii competentelor profesionale necesare calificarii pentru care se organizeaza ucenicia la locul de munca.

De asemenea, furnizori de formare profesionala pentru ucenicie la locul de munca pot fi : unitati si institutii de invatamant, angajatori, alti formatori, autorizati/acreditati pentru calificarea respectiva.
freeelis a scris:

Art. 3 din Legea nr.279/2005 :
De asemenea, furnizori de formare profesionala pentru ucenicie la locul de munca pot fi : unitati si institutii de invatamant, angajatori, alti formatori, autorizati/acreditati pentru calificarea respectiva.

Sa inteleg ca da?:-/:blush2:
Nu este obligatoriu. Angajatorul poate incheia direct un contract de ucenicie fara a fi acreditat ca si furnizor de formare profesionala