avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ucenicia la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ucenicia la locul de munca

Buna ziua,

Pentru ca o societate sa poata incheiea contracte de ucenicie la locul de munca trebuie sa fie acreditata ca furnizorului de formare profesionala.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:00, 20 Iulie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 3 din Legea nr.279/2005 :
Angajatorul are obligatia de a desemna un coordonator de ucenicie care indruma ucenicul in vederea dobandirii competentelor profesionale necesare calificarii pentru care se organizeaza ucenicia la locul de munca.

De asemenea, furnizori de formare profesionala pentru ucenicie la locul de munca pot fi : unitati si institutii de invatamant, angajatori, alti formatori, autorizati/acreditati pentru calificarea respectiva.
freeelis a scris:

Art. 3 din Legea nr.279/2005 :
De asemenea, furnizori de formare profesionala pentru ucenicie la locul de munca pot fi : unitati si institutii de invatamant, angajatori, alti formatori, autorizati/acreditati pentru calificarea respectiva.



Sa inteleg ca da?:-/:blush2:
Nu este obligatoriu. Angajatorul poate incheia direct un contract de ucenicie fara a fi acreditat ca si furnizor de formare profesionala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ucenicia de la locul de munca katy_ru38 katy_ru38 persoana care pregateste ucenicul, poate fi fara autorizatie de formator de formare profesionala? [Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu ... (vezi toată discuția)
Administratorul firmei poate fi maistru de ucenicie pentru angajatii sai? rcg1 rcg1 Administratorul unei pensiuni, absolvent al ASE, sectia Turism, detinator al unei diplome de formator, poate fi maistru de ucenicie pentru cele trei ... (vezi toată discuția)
Am și eu o întrebare as dori sa devin ucenica la un salon de ... Anairam09 Anairam09 Am și eu o întrebare as dori sa devin ucenica la un salon de înfrumusețare ce obligații are angajatorul fata de un ucenic ? Se plătește postul de ... (vezi toată discuția)