Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administratorul firmei poate fi maistru de ucenicie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administratorul firmei poate fi maistru de ucenicie pentru angajatii sai?

Administratorul unei pensiuni, absolvent al ASE, sectia Turism, detinator al unei diplome de formator, poate fi maistru de ucenicie pentru cele trei receptionere, angajatele sale?
Conform art.5 din Legea 279/2005, angajatorul are obligația de a desemna un coordonator de ucenicie care îndrumă ucenicul în vederea dobândirii competențelor profesionale necesare calificării pentru care se organizează ucenicia la locul de muncă.

Potrivit art.206 alin.2 C.mun., formatorul este numit de angajator dintre salariaţii calificaţi, cu o experienţă profesională de cel puţin 2 ani în domeniul în care urmează să se realizeze formarea profesională.