Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Acte necesare in transport international
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Acte necesare in transport international

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti ce acte imi trebuiesc in contabilitate ca justificare in cazul in care detin o intreprindere individuala de transport cu un camion propriu si licenta de transport in Romania in ideea ca am semnat un contract de inchiriere doar pe capul tractor cu o firma daneza pentru care efectuez transport un UE? Sunt necesare si alte licente?
O alta intrebare la controlul fiscla de recuperare TVA ce acte trebuie sa prezint in cazul prezentat mai sus?
Multumesc!
Daca aveti licenta in Romania, nu va trebuie nimic suplimentar pentru efectuarea serviciilor de transport in U.E.

La controlul fiscal pentru rambursarea T.V.A. trebuie sa prezentati toate documentele contabile. Pentru sume pana in 10.000 lei rambursarea se face cu control ulterior.
Iulian MANEA, Contabil