Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna CIM part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna CIM part-time

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu o clarificare.
Am un CIM de 8 ore si un CIM part-time, doar program de week-end, sambata si duminica 7-15.30.In CIM part-time sunt prevazute 21 zile CO. Acum mi se explica faptul ca nu sunt 21 ci pe jumatate fiind la part-time.
In Codul Muncii stiu ca cei cu CIM partial beneficiaza de acelasi nr de zile CO ca si full -time, nu proportional cu timpul lucrat.

Multumesc,
Elena
Explicati angajatorului dvs. ca prevederile din CIM care contravin Codului muncii, sau oricarei alte reglementari legale sunt lovite de nulitate. Daca in CIM al dvs este o asemenea prevedere, se poate corecta printr-un act aditional.
Contravine prevederilor Codului Muncii . Aveti asa ceva prevazut in c.i.m.?