Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj, custodie copil - informatii generale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj, custodie copil - informatii generale

care este cea mai ieftina modalitate de a divorta amiabil, daca avem copil minor si apartament si bunuri comune? se poate la notar sau la primarie? Daca nu, la judecatorie putem divorta si stabili custodie copil, pensie intretinere si partaj, fara avocati? Va multumesc.
Se poate la notar. Dureaza 30 de zile timp in care se va efectua si ancheta psiho sociala pt minor. Competent este notarul de la ultimul domiciliu al sotilor sau de la locul incheierii casatoriei, ulterior divortului puteti face si partajul tot pe cale amiabila la notar.
La starea civila nu se desfac casatorii din care rezulta minori.
La judecatorie ar fi cel mai ieftin. Taxa de timbru pt divort este 200 de lei si puteti merge cu un acord de mediere pentru masurile privitoare la minor si partaj. Daca ajungeti la o intelegere la mediator, prezentati acordul la judecatorie si vi se acorda 50% reducere la taxa de timbru pentru partajul apartamentului (pentru celelalte bunuri comune taxa e de 20 lei)...... si nici nu aveti nevoie de avocati (se face numai o cerere de pronuntare a unei hotarari de expedient).