Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani nerecuperati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani nerecuperati

Buna ziua, am lucrat la negru timp de 2 luni, nu am primit nici macar jumatate din banii promisi, acuma anajatorul nu mai raspunde sau cand raspunde zice ca nu are bani. Exista vreo modalitate de a recupera banii? La firma respectiva sunt 2 anajati cu carte de munca dar lucreaza cam 9 persoane. Eventual daca nu pot recupera banii macar sa primeasca o amenda..... Ce ar trebuii sa fac? Multumesc
Reclamatie la ITM.
exista riscul sa ma sanctioneze si pe mine pentru munca la negru?
Da, exista riscul sanctionarii contraventionale si a dvs pentru munca la negru.

Art.260 C.mun.
1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca