avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotia si copilul supravietuitori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotia si copilul supravietuitori

Buna ziua am o intrebare unchiul meu a decedat in urma unei boli cumplite cancer pulmonar si alte complicati am inteles ca copii pot benificia de o indemnizatie pentru ca tatal lor a murit de cancer?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 09:26, 29 Iulie 2013
Pai unchiul meu cand a decedat era salariat nu pensionar sa inteleg ca in momentul de fata lui i sa stabilit o pensie pentru ca are destui ani de munca are 30 si ceva ani de munca plus grupa II.....
Dupa ce matusa mea nu va mai avea acea pensie de urmas timp de 6 luni i se va mari verisoarei mele pensia de urmas??
1. Deoarece era salariat la data decesului i s-a calculat, de catre Casa de Pensii, o pensie de invalididate gr.I.

2. La data decesului, fiind doi urmasi li s-a acordat, impreuna, o pensie de urmas de 75% din pensia calculata de Casa de Pensii.

3. Cand va ramane un singur urmas atunci pensia de urmas a acestuia va fi de 50% din pensia stabilita de Casa de Pensii.

4. - Toate aceste date le gasiti in decizia de pensie de urmas emisa de Casa de Pensii.
- Acolo scrie cate este pensia calculata pentru decedat si care este pensia stabilita pentru urmasi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas tantelu tantelu Sotul unei prietene a decedat, are vechime pe cartea de munca aproape 30 de ani. Ea are 47 ani, si nu are niciun venit as dori sa stiu daca exista ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas pentru sotie-conditii lauramaria540 lauramaria540 Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva informatii in ceea ce priveste pensia de urmas pentru sotie. Situatia este in felul urmator: tatal meu a decedat in urma ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas circeiramona circeiramona Buna ziua! Am urmatoarea intrebare: Exista pensie de urmas pentru copiii care nu au alt venit in afara alocatiei de stat pentru copii, ca urmare a decesului ... (vezi toată discuția)