Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna 2013
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna 2013

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca socieatea inregistreaza pierdere diurna de 32,5 lei este deductibila fiscal ?
Deductibilitatea diurnei nu este conditionata in vreun fel de neinregistrarea de pierdere fiscala intrucat normele legale care prevedeau acest lucru au fost de mult abrogate.
Deductibilitatea limitata prev de art. 21 alin 3 codul fiscal a ost abrogata prin L168/2013, a.i dupa intrarea in vigoare a actului normativ, diurna este integral deductibila.
Insa, partea de diurna ce depaseste 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice (adica 32,50 lei, in cazul diurnei pentru deplasari interne) este considerata venit asimilat salariilor si este supusa impozitului pe venit si contributiilor sociale obligatorii conform art. 55 alin. 2 lit. i si art. 2964 alin. 1 lit. m din Codul fiscal.
Adriana Stanica, Consilier juridic