Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare croitoreasa fara diploma si cu handicap - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare croitoreasa fara diploma si cu handicap - surdomuta

Buna ziua,

Ma intereseaza sa deschid un centru de retusuri si croitorie la comanda si printre altele, sunt in discutie si cu o persoana priceputa dar fara diploma sa o angajez pentru aceasta activitate. Este obligatoriu sa aiba diploma?

In plus, persoana este surdomuta. Ce avantaje / dezavantaje imi ofera aceasta?

Multumesc.
Conform legii 448/2006 actualizata,angajatorii persoanelor cu handicap beneficiază de următoarele drepturi:
a)deducerea, la calculul profitului impozabil, a sumelor aferente adaptării locurilor de muncă protejate şi achiziţionării
utilajelor şi echipamentelor utilizate în procesul de producţie de către persoana cu handicap;
b)deducerea, la calculul profitului impozabil, a cheltuielilor cu transportul persoanelor cu handicap de la domiciliu la locul de
muncă, precum şi a cheltuielilor cu transportul materiilor prime şi al produselor finite la şi de la domiciliul persoanei cu handicap, angajată pentru muncă la domiciliu;
c)decontarea din bugetul asigurărilor pentru şomaj a cheltuielilor specifice de pregătire, formare şi orientare profesională şi de încadrare în muncă a persoanelor cu handicap;
d)o subvenţie de la stat, în condiţiile prevăzute de Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
Dezavantaje? Niciunul! Eu va felicit ca oferiti sansa unei persoane cu dizabilitati sa fie integrata in munca si sa se faca utila!
Dezavantaj ar fi modalitatea de comunicare cu acea persoana.

Chiar daca nu are diploma, angajatorul poate decide angajarea dupa verificarea ptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea