avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare croitoreasa fara diploma si cu handicap - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare croitoreasa fara diploma si cu handicap - surdomuta

Buna ziua,

Ma intereseaza sa deschid un centru de retusuri si croitorie la comanda si printre altele, sunt in discutie si cu o persoana priceputa dar fara diploma sa o angajez pentru aceasta activitate. Este obligatoriu sa aiba diploma?

In plus, persoana este surdomuta. Ce avantaje / dezavantaje imi ofera aceasta?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:47, 22 Iulie 2013
Conform legii 448/2006 actualizata,angajatorii persoanelor cu handicap beneficiază de următoarele drepturi:
a)deducerea, la calculul profitului impozabil, a sumelor aferente adaptării locurilor de muncă protejate şi achiziţionării
utilajelor şi echipamentelor utilizate în procesul de producţie de către persoana cu handicap;
b)deducerea, la calculul profitului impozabil, a cheltuielilor cu transportul persoanelor cu handicap de la domiciliu la locul de
muncă, precum şi a cheltuielilor cu transportul materiilor prime şi al produselor finite la şi de la domiciliul persoanei cu handicap, angajată pentru muncă la domiciliu;
c)decontarea din bugetul asigurărilor pentru şomaj a cheltuielilor specifice de pregătire, formare şi orientare profesională şi de încadrare în muncă a persoanelor cu handicap;
d)o subvenţie de la stat, în condiţiile prevăzute de Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
Dezavantaje? Niciunul! Eu va felicit ca oferiti sansa unei persoane cu dizabilitati sa fie integrata in munca si sa se faca utila!
Dezavantaj ar fi modalitatea de comunicare cu acea persoana.

Chiar daca nu are diploma, angajatorul poate decide angajarea dupa verificarea ptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati angajare persoana cu handicap Mic Mihaela Mic Mihaela Buna ziua, as dori sa stiu ce facilitati avem de la stat in situatia in care angajam persoane cu dizabilitati. (vezi toată discuția)
Am angajat persoana cu handicap rrobert rrobert Buna ziua, am angajat o persoana care are handicap grad accentuat (gradul II), ma intereseaza sa stiu daca eu ca angajator, beneficiez de anumite scutiri ... (vezi toată discuția)
Incadrare in munca persoana cu handicap Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, Ma poate ajuta cineva, ce presupune sa angajam o persoana cu handicap, ce facilitati avem? Va multumesc frumos, (vezi toată discuția)