avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca de noapte, repartizare inegala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca de noapte, repartizare inegala

Buna ziua.
Am nevoie sa angajez un om care va munci astfel:
prima zi: 24 ore, apoi 2 zile pauza. Urmeaza alte 13 ore (de noapte) si alte 2 zile pauza si tot asa (24 ore o data, apoi 13 dupa 2 zile).
Intrebarea mele este: in contract pot trece durata muncii salariatului fiind normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de 8 (opt) ore/zi şi 40 (patruzeci) ore/săptămână, repartizarea programului de lucru fiind inegala, conform unui grafic pe care il va semna salariatul la inceput de luna?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:46, 23 Iulie 2013
Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

In c.i.m. veti trece: durata timpului de munca de 8 ore/zi , inegal , repartizarea facandu-se astfel ....
si pot trece asa: prima zi - 24 ore (si intervalul orar...) cu 2 zile pauza, urmate de 13 ore (intervalul orar...)? Este suficient?
Puteti trece programul care il doriti dvs , insa trebuie sa aveti grija si de celelalte prevederi ale Codului Muncii in ceea ce priveste munca in zilele de repaus saptamanal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sistem turnus CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT Buna ziua, La contractele individuale de munca, in sistem turnus - salariatul lucreaza de exemplu, azi 12 ore, maine este liber si mai intra abia a 3a zi, ... (vezi toată discuția)
Program de lucru in weekend popescupatricia popescupatricia Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoare speta: Punct de lucru cu 3 salariati pensionari.Doi lucreaza 2 zile da,doua pauza si doua zile repaus ... (vezi toată discuția)
Intocmire act aditional cim ref durata muncii nicusan nicusan As vrea sa stiu cum trebuie facut un act aditional la CIM ref. pct [i]H.Durata muncii,[/i] -pentru a nu avea probleme cu ITM-ul, in urmatoarele situatii: ... (vezi toată discuția)