Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca de noapte, repartizare inegala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca de noapte, repartizare inegala

Buna ziua.
Am nevoie sa angajez un om care va munci astfel:
prima zi: 24 ore, apoi 2 zile pauza. Urmeaza alte 13 ore (de noapte) si alte 2 zile pauza si tot asa (24 ore o data, apoi 13 dupa 2 zile).
Intrebarea mele este: in contract pot trece durata muncii salariatului fiind normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de 8 (opt) ore/zi şi 40 (patruzeci) ore/săptămână, repartizarea programului de lucru fiind inegala, conform unui grafic pe care il va semna salariatul la inceput de luna?
Multumesc anticipat!
Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

In c.i.m. veti trece: durata timpului de munca de 8 ore/zi , inegal , repartizarea facandu-se astfel ....
si pot trece asa: prima zi - 24 ore (si intervalul orar...) cu 2 zile pauza, urmate de 13 ore (intervalul orar...)? Este suficient?
Puteti trece programul care il doriti dvs , insa trebuie sa aveti grija si de celelalte prevederi ale Codului Muncii in ceea ce priveste munca in zilele de repaus saptamanal.