avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violarea secretului corespondentei electronice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violarea secretului corespondentei electronice

Am sa incerc sa fac un mic rezumat , mai mult ca sigur ca am sa revin cu detaliile necesare daca-mi sunt cerute cat si ptr a vedea raspunsurile dumneavoastra
Persoana in cauza nu sunt eu , dar totusi incerc sa aflu daca se poate face ceva legat de "mica problema " sa-i zicem asa
Este vorba de o persoana care , in programul de lucru , lucreaza doar cu calculatorul si internetul , dar care in ultima luna i-au fost urmarite atat paginile accesate de la calculatorul ei , cat si conversatiile de messenger si binenteles e-mailurile , iar lucru acesta nu a fost stipulat in contractul cu firma respectiva si nici nu au fost anuntati cum ca vor fii monitorizati
A aflat de la o colega de munca ( putin mai inalta in erarhia firmei ) care i-a zis sa fie mai atenta la conversatiile pe mess , deoarece sunt monitorizati si toata firma stie ce vb ea pe messenger
As dorii sa stiu ce anume se poate face cu privire la acest lucru , am tendinta sa cred ca , unii angajatorii , tind sa se creada un mic Dumnezeu
MI se pare o incalcare a drepturilor omului,dreptul la intimitate , cel putin asta gandesc eu

Va multumesc anticipat si , chiar m-ati ajuta enorm daca mi-ati spune care pot fii demersurile
Cel mai recent răspuns: gabyt3lu , utilizator 19:35, 23 Iulie 2013
de altfel ,cum era si de asteptat imaginea persoanei respective in locul de munca cu pricina a scazut destul de mult , persoanele judecand-o mai mult ptr conversatiile avute pe mess , decat ptr modul in care-si face munca .
Tin sa mai adaug ca , adresa de mail , e personala avand-o cu mult inainte de a fii angajata si nu a fost oferita de catre angajator in interes de munca
Inteleg ca persoana in cauza este deranjata de faptul ca in timpul serviciului nu i se permite sa foloseasca un calculator al firmei in interes personal. Dupa parerea mea, angajatorul este indreptatit sa urmareasca modul in care salariatii firmei folosesc calculatoarele firmei si folosirea timpului la serviciu in interesul firmei. Poate vom intelege si noi, odata, ca la serviciu, uitam de problemele personale si ca preocuparea principala este activitatea pentru care suntem platiti.
mi se pare destul de normal ceea ce-mi spui , atata timp cat , angajatorul ,anunta ,specifica in contractul de munca sau chiar verbal, ca in timpul programului , in timpul serviciului vor fii monitorizati
Iar daca suntem platiti ,pentru activitatea principala , si anume aceea de a munci , asta nu inseamna ca nu putem avea si viata intima , privata , cea care tine doar de noi ,
Nu luam salarii ptr a lasa pe asa zisii sefii sa ne invadeze pana si viatza privata
Corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monitorizare pc la serviciu fara anuntarea angajatului ContSters304089 ContSters304089 De curand am descoprit la servici ca PC=ul este monitorizat observand ca antivirusul a gasit acel program. Nu am fost anuntat nici in scris si nici verbal de ... (vezi toată discuția)
Intimitate la locul de munca iqgeo2015 iqgeo2015 Salutare, Doresc sa stiu daca exista posibilitatea sa pot verifica daca angajatorul nu imi incalca dreptul la intimitate. Pe statiile de lucru avem ... (vezi toată discuția)
Piratarea calculatorului personal si furtul arhivei de messenger myalaura myalaura Ma confrunt cu o mare problema de aceea am nevoie de ajutorul d-voastra. Anul trecut am fost angajata la o firma de IT iar la inceputul ... (vezi toată discuția)