avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... facturi emise
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

facturi emise

cand pot sa inregistrez niste facturi emise anul trecut in trimestrul IV?deoarece am depus in ianuarie declaratia cu impozitul pe venit micro pt trimestrul IV
pot sa fac o declaratie rectificativa si sa inregistrez facturile in anul trecut?
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 19:16, 17 Martie 2009
Esti platitoare de TVA? Nu ai inchis anul financiar? adica ai intocmit bilantul? sunt importande aceste aspecte.
Daca sunteti platitoare de tva trebuie sa refaceti si declaratia 394.
nu am inchis anul 2008 si firma nu e platitoare de tva
in ianuarie am depus declaratia cu impozitul pe venituri microintreprinderi cu impozitul calculat pe trimestru IV
In cazul asta e musai sa rectificati declaratia 100 si sa platiti diferenta de impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie sa modific d100 pe iunie ionela11 ionela11 Buna ziua, Trebuie sa modific D100 pe iunie cu impozitul micro declarata deja pana pe 15.07....Ce pot face...e tarziu sa modific declaratia 100 prin ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite filipbusuioc filipbusuioc buna seara.va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate,am depus actele pt infiintarea unui SRL si nu stiu care vor fi taxele si impozitele ce vor trebui ... (vezi toată discuția)
Declaratii-microinteprinderi danielandrei danielandrei Ce declaratii se depun pentru o microinteprindere neplatitoare de TVA, ce plateste impozit pe venit? (vezi toată discuția)