Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se stabileste instanta pe raza careia se depune ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se stabileste instanta pe raza careia se depune cererea de chemare in judecata

Unde se poate depune cererea de chemare in judecata ?
a)La registratura instantei pe raza careia are reclamantul domiciliu ( sau rezidenta daca e cetatean strain ) ?
b) La registratuna instantei pe raza careia s-au intimplat faptele pentru care reclamantul cheama in judecata pe parat ?
c) La registratura instantei pe raza careia are paratul domiciliu ?
d) Oriunde reclamantul crede de cuviinta ?
este vorba de chemare in judecata pentru neintelegeri intre vecini referitor la delimitarea proprietatilor ( terenurilor avute in proprietate )
multumesc anticipat.
Instanta in raza careia se afla imobilul.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Noul cod de procedura civila reglementeaza, ca regula generala, competenta teritoriala a instantelor judecatoresti in art. 107. Astfel, “Cererea de chemare in judecata se introduce lainstanta in a carei circumscriptie domiciliaza sau isi are sediul paratul, daca legea nu prevede altfel”. In situati expusa de dvs va trebui sa depubeti actiunea la registratura instantei unde isi are domiciliul paratul.