avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua

As vrea sa stiu daca pot sa divortez la 2 luni dupa incheierea casatoriei din cauza violentei fizice si verbale atat la adresa mea cat si a parintilor mei , parasirea domiciliului seara de seara .

Pot sa divortez la notar sau trebuie in instanta ?

Ce trebuie sa fac pentru a incheia acest calvar ?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:03, 30 Iulie 2013
Puteti divorta.

La notar, se poate numai daca ambii soti sunt de acord.
Daca nu cadeti de acord, atunci trebuie sa mergeti in instanta.
Puteti divorta atat la notar cat si la instanta.
La notar trebuie sa fie si sotul de acord cu desfacerea casatoriei si sa mergeti impreuna sa depuneti cererea.
In caz contrar, trebuie sa depuneti actiune in instanta pentru desfacerea casatoriei.
Daca aveti copii minori, va trebui facuta si o ancheta sociala, iar, daca sunt peste 10 ani vor fi si ascultati.
Da, puteti divorta chiar si dupa 2 luni de la data incheierii casatoriei.
1.Puteti divorta pe cale administrativa depunand cererea la Ofiterul de stare civila sau pe cale notariala depunand cererea la un notar public, daca amandoi sotii sunt de acord cu desfacerea casatoriei precum si cu numele ce va fi purtat dupa desfacerea casatoriei.
In aceasta varianta este necesar sa va prezentati impreuna la depunerea cererii cat si dupa 30 de zile ( termen de reflectie) de la data inregistrarii cererii.
2.De asemenea, puteti divorta pe cale judecatoreasca :
a.- prin acordul sotilor, la cererea ambilor soti sau a unuia dintre dvs. acceptata de celalalt sot,
b.-din cauza unor motive temeinice, cand raporturile dintre soti sunt grav vatamate si casatoria nu mai poate continua, situatie in care casatoria se poate desface din culpa exclusiva a unuia intre soti sau comuna dupa caz.
In aceasta ultima varianta, aveti nevoie de martori cu care sa probati motivele de divort.
Nu am mai facut trimitere la situatia existentei copiilor rezultati din casatorie sau adoptati, pentru ca presupun ca nu sunteti in aceasta situatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort prin notariat byank07 byank07 Buna as dori sa stiu ce trebuie sa fac in cazul unui divort prin notariat,eu si sotul nu mai suntem impreuna de 3 ani(pe 22 oct se implinesc) si vrem sa ... (vezi toată discuția)
Divort liliana v liliana v cum se face divortul la primarie sau la notar? ce acte sunt necesare? cum se face cererea la primarie sau la notar? (vezi toată discuția)
Divort de comun acord Raduta Mihaela Raduta Mihaela Buna seara, vineri doresc sa ma duc la tribunal sa depun actele pentru divort, am platit taxa judiciara de 39 lei,timbru judiciar am, copie buletin( a mea si a ... (vezi toată discuția)