Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Conditii de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Conditii de participare

AC are in Fisa de date, dupa fiecare cerinta de calificare, mentiunea "Atentie! Vor fi descalificati ofertantii care omit sa prezinte documentele solicitate."

Daca documentele depuse de ofertanti, in vederea indeplinirii unei cerinte de calificare, nu contin toate informatiile solicitate pentru indeplinirea respectivei cerinte, mai poate AC solicita clarificari sau accepta completari ale documentelor depuse? (conf. OG 34 AC are dreptul de a solicita clarificari; mai mult avand aceasta mentiune in Fisa de date mai poate AC solicita clarificari la documentele depuse?).

Multumesc!
Conform art.78 din HG 925/2006, Comisia trebuie sa stabileasca, care sunt claificarile necesare.
Cand un document este incomplet se cer clarificari.
Se poate si respinge direct, dar sansele de a castiga in cazul unei contestatii sunt mici.