Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA transport international
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA transport international

As dori un mic ajutor: am comandat un transport de calatori in Bosnia pentru o excursie.Traseul trece prin :Romania-Ungaria-Croatia - Bosnia si...retur.Am nelamuriri legat de TVA-ul pe acest traseu: Se pune TVA-ul pe tot traseul?Doar pe partea de Bosnia?Pe Bosnia si pe Romania?
Va multumesc anticipat
Factura va fi emisa fara tva conform art 143, alin 1, litera g cod fiscal cu respectarea prevederilor OMFP 2222/2006 art. 7 :
[ link extern ]

"Facturile sau alte documente specifice pentru transportul internaţional de călători se emit pentru parcursul integral, fără a fi necesară separarea contravalorii traseului naţional şi a celui internaţional.
Scutire de taxă pentru servicii de transport internaţional de persoane, prevăzută de art. 143 alin. (1) lit. g) din Codul fiscal, se acordă pentru parcursul efectuat în interiorul ţării, în timp ce distanţa parcursă în afara ţării se consideră că nu are locul prestării în România şi nu se datorează taxa."

Cititi aceste articole
[ link extern ] :

[ link extern ]