Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL UNUI COPROPRIETAR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL UNUI COPROPRIETAR

Buna ziua ,sunt coproprietar impreuna cu mama,sora si fratele asupra unui apartament,sora este plecata,fratele sta in apart,desi are casa de locuit la tara,eu nu am cheie de la apartament si nu pot intra in casa ,ce este de facut legal,pot vinde unui camatar partea mea de proprietate?
eu nu am zis ca camataria este legala dar e singura solutie atat timp cat fratele nu vrea nici bani sa dea,nici sa ma primeasca in casa si un camatar este dispus sa imi cumpere partea!
Orice ati cere, cereti in instanta daca nu va intelegeti cat sa mergeti la notar.
Daca e cineva dispus sa va cumpere partea, e perfect.
N-are nicio importanta ca ala e camatar, nu aveti dvs treaba.
totul veti face prin instanta. daca dumneavoastra aveti o cota mica din acel apartament instanta va hotara sa vi se plateasca o sulta iar ceilalti vor fi nevoiti sa o plateasca.nu cred ca este moral sa bagati camatari pt a le ingreuna sederea in apartament rudelor dumneavoastra.