Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... IMM-uri VS. Banci - Ajutor ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

IMM-uri VS. Banci - Ajutor ?

Buna ziua tuturor.
As vrea sa stiu daca exista o asociatie/organizatie care poate ajuta IMM-urile cu problemele pe care le au cu bancile ?

Noi de exemplu avem un credit la editat[ pe care deja l-am acoperit insa banca vine cu fel si fel de hartii si situatii inventate precum mai datoram cc.a 78,000 ron.
Am cerut situatii concrete de la sucursala locala si de la centrala de la Sibiu insa de 4 luni nu sunt in stare sa ne trimita nimic concret !
Multumesc.
ContSters214341, utilizator
Nu exista nicio astfel de organizatie. IMM-urile trebuie sa isi angajeze un consilier juridic sau un avocat pentru a-i reprezenta in Instanta, intr-o actiune impotriva bancii.
element94 a scris:

Buna ziua tuturor.
As vrea sa stiu daca exista o asociatie/organizatie care poate ajuta IMM-urile cu problemele pe care le au cu bancile ?

teoretic, asta ar fi "organizatia": CNIPMMR (Consiliului Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România)

vad ca se si stie (cum altfel?!) de anomaliile creditarii imm-urilor de catre banci in romania... si, chiar, ce ar trebui facut...

CNIPMMR solicita transparenta costurilor creditelor pentru IMM-uri, potrivit practicilor UE
[ link extern ]

... da' cui solicita, ce obtin, cand obtin, cine beneficiaza de ce se obtine, numai ei stiu.
suntem in romania.