avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... \\"Ce mai pot face dacã am exercitat recursul în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

"Ce mai pot face dacã am exercitat recursul în termenul menþionat eronat în hotãrâre?" nr. 2

in baza carei legi se poate judeca un proces in care este vorba despre angajarea raspunderii patrimoniala a unui salariat ?

Un asemenea proces face parte din categoria litigiilor de munca ?

Ce lege si ce termen legal este pt. promovarea unei astfel de actiuni ?
Dar pt. recurs ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 04:22, 3 August 2013
Despre problema cu exercitarea recursului , va rog sa urmariti topicul deschis de dvs aici :
www.avocatnet.ro/content/for...
1.art.457.cpr.civ.Hot judecatoreasca este supusa numai cailor de atac prevazute de lege, in conditiile si termenele stabilite de aceasta, INDIFERENT DE MENTIUNILE DIN DISPOZITIVUL EI.
art.483alin 2din c.pr civ. Nu sunt supuse recursului hot pronuntate in".........."conflictele de munca si de asigurari sociale.........."
art.214 ,215 din L 62/2011- Hotararile instantei de fond sunt supuse numai apelului.*)
Termenul de apel este de 10 zile de la data comunicarii hotararii.*)



Ultima modificare: Joi, 1 August 2013
Adriana Stanica, Consilier juridic
Si atunci, cum se poate spune in hotararea instantei de fond ca
este supusa recursului in 15 zile ?
O asemenea greseala a instantei poate opri un justitiabil in recuperarea pagubei ?
Eu consider ca un judecator nu poate fi pus in aceeasi balanta ( ca si pregatire /cunostinte juridice ) cu un justitiabil, care ajunge in instanta din an in paste !
Legea nu mai permite nici o indreptare ?
Este o greseala a celor care au redactat hotararea. Recursul - aici nu poate fi vorba de apel, litigiu fiind promovat in 2010 si nu dupa 15.02.2013 - in litigiile de munca se exercita in termen de 10 zile de la data comunicarii hotararii judecatoresti si nu in termen de 15 zile asa cum s-a redactat in hotararea judecatoreasca.

Asa cum am spus si in celalalt topic, exista deja practica judiciara in acest sens, instanta pronunatnd casarea hotararii si trimiterea ei spre rejudecare.
Si daca instanta de recurs nu a casat hotararii si nu a trimis-o spre rejudecare,
ce-i de facut ?

Alte discuții în legătură

Recurs ? sau apel ? oanaportar oanaportar Buna seara ! Este vorba despre un litigiu prin care s-a cerut angajarea raspunderii civile delictuale a fostului contabil sef. Institutia a pierdut ... (vezi toată discuția)
Ce mai pot face dacã am exercitat recursul în termenul menþionat eronat în hotãrâre? oanaportar oanaportar in hotare se mentiona 15 zile pt. promovare recurs, de la comunicarea hotararii. Recursul a fost depus in interiorul celor 15 zile. Dar, daca in litigii de ... (vezi toată discuția)
Cai de atac adinutza.2008 adinutza.2008 Am un dosar pe rol - litigii de munca - drepturi banest in care eu sunt reclamantul. Pana acum am castigat de doua ori in instanta insa cealalta parte a facut ... (vezi toată discuția)