avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Accident grav, medici superficiali si incompetenti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Accident grav, medici superficiali si incompetenti

Am avut un accident rutier, ne-a lovit o alta masina pierduta de sub control de un sofer beat, 5 persoane in masina mea.
Urmari:
-Eu (sofer) am suferit politraumatisme mai usoare (dureri cutie toracica, dureri lombare acute, dureri acute rinichi); am avut probleme in a ma deplasa normal vreo 3 saptamani; cca o luna de la accident inca mai resimt dureri acute lombare.
-Fratele meu a suferit politraumatisme picior, dureri cutie toracica, dureri acute lombare, 3 degete ale piciorului drept nu le simte; probleme mari de a merge inca si acum la o luna dupa accident; actualmente internat intr-un spital din Iasi pentru investigatii medicale complexe.
-Nepotul meu a scapat doar cu o sperietura zdravana si cateva zgarieturi.
-Mama mea a suferit multiple politraumatisme cu forme mai grave, dintre care mentionez o fractura a platoului tibian (sfaramat) ce a necesitat pana in acest moment 2 interventii chirurgicale complexe, reconstructie, fractura a bazinului. A fost operata de doi dintre cei mai buni medici chirurgic ortopezi din Romania. Si actualmente nu se poate misca, va avea recuperare de foarte lunga durata, medicii mi-au spus ca niciodata nu va mai fi ca inainte…
-Tatal meu a murit la cinci zile dupa accident in urma leziunilor suferite.
Accidentul s-a petrecut pe raza judetului Vaslui, drept pentru care am fost transportati cu totii la Spitalul de Urgente Vaslui. Acolo, medicii au considerat ca mama este cazul cel mai grav, i-au facut tomografie abia a doua zi, apoi eu (suspect initial de fractura a coloanei), mi-au facut si mie tomografie a doua zi (a iesit negativa), tatalui meu i-au facut doar simple radiografii, precum si fratelui…
Gresit, ne-au indus idea ca doar mama este in stare grava.
-Eu am fost internat la Neurologie, cate doi intr-un pat, in urma faptului ca nu ma puteam odihni (la cca 36 ore fara somn din momentul preluarii mele) si ca am fost lovit in timpul somnului de celalalt ocupant al patului, mi-am cerut a doua zi externarea. Doar asa am putut sa ma odihnesc si apoi sa pot gandi lucid la ce era de facut ulterior.
-Fratele meu nu a fost internat deloc la Spitalul Vaslui, diagnosticul initial fiind “leziuni usoare”. La investigatii mai amanuntite facute la 5 zile dupa accident (tot in acelasi spital) diagnosticul fiind tot superficial…
-Nepotelul meu chiar nu a patit nimic, avand doar vreo cateva zgarieturi si dureri minore.
-Mama mea a fost internata la Chirurgie Ortopedica, avand nesansa sa cada pe mainile celui mai nepriceput (din reclama negativa facuta de diverse persoane, cunoscuti si necunoscuti, inclusiv din spusele unora ce fac parte din personalul medical de acolo). Macar am avut norocul ca medicul insusi si-a recunoscut subtil incompetenta, spunandu-mi ca daca pot s-o mut la Iasi sau la Bucuresti el “nu se opune”. Am reusit s-o mut la Iasi in a 3-a zi de la accident, asigurandu-ma ca pica pe mana celor mai buni chirurgi ortopezi de acolo.
-Tatal meu a fost diagnosticat cu (doar) 4 coaste rupte si o fractura a humerusului. Am vorbit cu chirurgul vasluian la care a picat, acesta m-a asigurat ca nu este in stare grava, ca totul este sub control, etc, etc.I-am dat medicului numarul meu de telefon spunandu-i ca doresc sa se faca tot ce trebuie, orice investigatii, medicamente, etc, ca pentru absolut orice este nevoie sa ma contacteze la orice ora. In a patra noapte de la accident, tatal meu a intrat in imposibilitatea de a mai respira, sedat , mutat la terapie intensiva si pus pe respiratie artificiala. Abia a doua zi medicul mi-a zis ca vrea sa faca toate eforturile inspre a-l muta la Spitalul de Chirurgie Toracica din Iasi, dar ca pentru asta trebuie sa-i platesc o tomografie axonica (realizata la o clinica privata din apropierea spitalului). Tomografia a aratat 9 coaste rupte si plamanii striviti intr-o proportie mare! Medicul vasluian, vazand tomografia, a spus ca doar “trebuie sa moara omul pentru ca spitalul sa nu mai faca restrictii de buget” (cu cheltuielile analizelor mai complexe)… I-am replicat ca “ doar am spus ca absolut tot ce este nevoie, sa-mi zica”… Raspunsul lui: “da, dar ieri era bine”…!!!! In acea seara a fost transferat la Iasi unde, din pacate, a decedat doar cateva ore mai tarziu….
Superficialitatea cu care a fost abordata situatia tatalui meu, precum si a celorlalti (a mea, dar mai ales a fratelui meu care, internat actualmente in Iasi, deja a suferit o interventie chirurgicala la picior precum si altor chestiuni de natura infectiologica) merita cu siguranta macar o plangere la Colegiul Medicilor… Ieri, la Politie, am putut vedea si actele facute de IML (Medicina Legala) pe baza constatarilor medicilor din Vaslui… Ce am vazut m-a facut sa ma gandesc ca probabil medicii spitalului vasluian nu merita doar o simpla plangere la Colegiul Medicilor, ci, pentru superficialitatea lor, probabil merita chiar o abordare intr-o instanta judecatoreasca.
Scuze pentru lunga poveste, as dori doar, din partea celor ce au si o pregatire juridica, sa-mi spuna parerea daca merita sau nu sa actionez Spitalul din Vaslui in judecata. Toti cu care am mai vorbit mi-au zis ca merita sa le fac ceva, numai si numai din considerentul ca aceste superficialitati sa nu se mai intample si in alte cazuri…
Ce parere aveti?

PS: Deja am angajat o casa de avocatura specializata in drept de asigurari ce ma va sprijini in procesul penal intentat vinovatului precum si in eventualul proces civil cu Societatea de Asigurari. Pentru un eventual proces impotriva spitalului parca nu i-as angaja tot pe ei (sunt exceciv de scumpi).
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Externare ortopedie aurelia56 aurelia56 sotul meu pe data de 10 aprilie ac., a fost accidentat grav si internat cu diagnosticul de politraumatism: femur stang fractura cu deplasare, antebrat stang ... (vezi toată discuția)
Cum se poate proceda? Ștefania1996 Ștefania1996 Buna ziua. In urma cu 5 luni am fost victima unui accident rutier, fiind pieton pe trecere semnalizata, rezultand o fractura bimaleolara. Am fost operata de ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de servicii medicale de urgenta gratuite in conditiile in care sunt asigurat? andomar andomar Pot beneficia de servicii de urgenta gratuite in conditiile in care sunt asigurat ? Am alunecat si am o problema cu un picior entorsa sau chiar fractura iar ... (vezi toată discuția)