Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Forme legale pentru angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Forme legale pentru angajati

Buna ziua,
Detin o firma de curatenie si in acest moment intampin o problema legata de formele legale pentru angajati, si anume: pe langa angajatii cu CIM, as dori sa angajez/colaborez cu alte persoane (angajati) care sa lucreze doar 1-2 ore pe saptamana sau de 2 ori pe saptamana maxim. Cum pot sa colaborez cu aceste persoane? Exista o alta forma legala de a le incadra in firma in afara de CIM? Mentionez ca persoanele nu au PFA.
Pentru 8 ore/luna inseamna un salariul minim brut de 38 lei.

HG nr.23/2013
art.1 (2)
Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

In speta , daca ii acordati un salariu de 80 lei este perfect legal.

Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 57 lei net (80 lei brut) angajatorul va cheltui 102 lei.
@ freeelis

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Raspunsul dvs este foarte util.
Inteleg ca un angajat care lucreaza 8 ore / luna nu trebuie neaparat sa ajunga la salariul minim de 800lei (100lei/ora).
Daca este perfect legal ce spuneti dvs, aceasta este solutia pe care eu o caut.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Este perfect legal ceea ce am afirmat . V-am indicat si textul de lege care prevede care este salariul minim brut pe luna - 800 lei - pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Asadar, pentru o ora lucrata pe luna , salariul minim brut ar fi de 4,74 lei.
@ freeelis

Va multumesc foarte mult. Raspunsul dvs este foarte folositor pentru mine.

De asemenea multumesc foarte mult pentru ajutor si celorlalti membri care mi-au oferit un raspuns valabil si pertinent.
Gabriela Pintea, Consilier juridic