Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tratament TVA avans investitii nerecuperat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tratament TVA avans investitii nerecuperat

In baza unui contract de prestari servicii incheiat cu o firma de constructii, aceasta ne-a facturat un avans pentru realizarea unei cladiri. Furnizorul respectiv nu a executat lucrarea intrucat a intrat in procedura simplificata de faliment. Ce se intampla cu tva dedusa si soldul contului 232 pana la inchiderea procedurii de faliment si dupa aceasta data, avand in vedere ca suma nu se va recupera, intrucat debitorul nu are bunuri sau alte valori care pot fi executate. Va multumesc!
nu aveti drept de deducere a tva aferenta avansului intrucat acesta nu este in folosul operatiunilor taxabile.

intocmiti autofactura si stornati factura de avans, urmand ca in instanta sa va recuperati suma achitata constructorului prin inscrierea pe tabloul creditorilor.
Multumesc!