Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CNP public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CNP public

in urma incheerii unui contract cu o banca institutia respectiva are voie sa faca public CNP-ul si datele personale?
CNP-urile sunt date cu caracter personal conform Legii 677 /2001,

Art. 8
(1)Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a)persoana vizată şi-a dat în mod expres consimţământul; sau
b)prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziţie legală.
(2)Autoritatea de supraveghere poate stabili şi alte cazuri în care se poate efectua prelucrarea datelor prevăzute la alin. (1), numai cu condiţia instituirii unor garanţii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.