avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea privind protectia datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea privind protectia datelor cu caracter personal

Am inteles ca aceasta lege se ocupa cu protejarea datelor cu caracter personal, as dori sa aflu unde gasesc exact interdictia de a furniza CNP persoanelor carora li s-a selectat aceste date, catre terti furnizori...
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters61818 , utilizator 20:44, 21 Septembrie 2009
Buna ziua,

Vezi
Legea nr. 677/2001
pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date
si
Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
am citit-o , dar nu este stipulat expres aceasta interdictie de a furniza CNP persoanelor carora li s-a selectat aceste date, catre terti furnizori...
Aveti specificat in lege in ce conditii se poate face prelucrarea CNP-ului...

" Prelucrarea datelor cu caracter personal avand functie de identificare

Art. 8. -
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
b) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili si alte cazuri in care se poate efectua prelucrarea datelor prevazute la alin. (1), numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate. "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnp public mirunajenica mirunajenica in urma incheerii unui contract cu o banca institutia respectiva are voie sa faca public CNP-ul si datele personale? (vezi toată discuția)
Folosirea numelor fostilor angajati pe site-ul fostului angajator.... ionelu78 ionelu78 Buna ziua, Pe site-ul fostului meu angajator apar eu impreuna cu inca 4 colegi desi nu mai suntem nici unul angajatii acestei firme. La sectiunea ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa-mi dau datele personale ca sa am acces la o sala de fitness? Tepes Tepes Sub pretextul ca trebuie sa dau o declaratie ca nu am nici o pretentie daca as avea vreo problema de sanatate in timpul utilizarii aparatelor din sala de ... (vezi toată discuția)