Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea privind protectia datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea privind protectia datelor cu caracter personal

Am inteles ca aceasta lege se ocupa cu protejarea datelor cu caracter personal, as dori sa aflu unde gasesc exact interdictia de a furniza CNP persoanelor carora li s-a selectat aceste date, catre terti furnizori...
Va multumesc
Buna ziua,

Vezi
Legea nr. 677/2001
pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date
si
Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
am citit-o , dar nu este stipulat expres aceasta interdictie de a furniza CNP persoanelor carora li s-a selectat aceste date, catre terti furnizori...
Aveti specificat in lege in ce conditii se poate face prelucrarea CNP-ului...

" Prelucrarea datelor cu caracter personal avand functie de identificare

Art. 8. -
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
b) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili si alte cazuri in care se poate efectua prelucrarea datelor prevazute la alin. (1), numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate. "