Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecin cu vopsitorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecin cu vopsitorie

Buna ziua,

Unul dintre vecini detine o vopsitorie auto. Vopsitoria la care ma refer face un zgomot si un miros execrabil cu toate ca proprietarul sustine ca are toate filtrele cerute de lege.

Desi avem zid comun, proprietarul acestei vopsitorii nu mi-a cerut niciodata vreo persmisiune de a infiinta respectiva vopsitorie auto desi a cerut-o tuturor celorlalti vecini care i-au si acordat-o.

Va intreb, ce mijloace legale as avea la dispozitie pentru a face ceva in aceasta privinta, respectiv pentru a obtine desfiintarea vopsitoriei respective sau macar amendarea proprietarului.

Mentionez ca locuiesc intr-o zona destul de centrala a orasului intr-un cartier rezidential.

Va multumesc anticipat !
Pentru verificarea situatiei la fata locului ,sesizati oficial serviciul specializat din primarie,
autoritatea de sanatate publica locala,care in cazuri motivate aplica sanctiuni care pot merge pana la ridicarea provizorie/definitiva a autorizatieri de functionare