Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier sau infractiune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier sau infractiune?

Pe fondul unor vechi animozitati, un vecin a lovit cu masina o alta vecina. A coborat din masina pentru a o palmui iar apoi s-a suit din nou la volan si a parasit locul accidentului. Femeia a chemat salvarea fiind dusa la spital pentru ingrijiri. De la medicina legala a primit un certificat cu 2 zile de ingrijiri. Victima s-a gandit sa formuleze plangere penala insa politistii de la rutiera i-au pus in vedere ca nu are sanse fiindca oricum se va da NUP ei incadrand patania la accident de circulatie. Au dreptate?
Nu exista martori la incident sau martori care sa confirme existenta unor neintelegeri anterioare intre cei doi?
Martori la incident nu sunt. Se pare ca s-a intamplat dimineata devreme. Neintelegerile anterioare insa sunt cunoscute de tot cartierul. Sotia individului este presedintele asociatiei de proprietari si proaspata beneficiara a unei plangeri penale formulate de locatari pentru art. 246 Cod penal. Omul s-a ingropat singur cand a dat declaratii la Politia Rutiera, in sensul in care a recunoscut ca a lovit-o cu masina pe vecina mea fiindca ''si-a pierdut mintile stiind ca sotia lui este stresata de nenorocitii care au facut plangere penala la Parchet''.