Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan (0.41 mg/ in aerul expirat)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan (0.41 mg/ in aerul expirat)

Salut, imi permit sa postez aici acest subiect.

Eu am fost prins cu 0,41 mg/l in aerul expirat (la ora 00:10), iar la INML am avut 1.0 mie (ora 00:40 - la prima proba) si respectiv 0.75 (ora 01:40 - a doua proba). Ofiterul de la cercetari penale a zis ca trebuie o recalculare, iar acum astept rezultatele acesteia.

Nu am avut un sfatuitor care sa-mi zica ce trebuie sa declar pe loc si la audierea de la Politie/Cercetari Penale (cand am baut, ce am baut si cat etc.)

Am declarat ca am baut in dupa-amiaza precedenta, in timp ce mancam, intre 18:00 - 18:30, niste vin alb fara apa (200 ml) si bere (1000 ml). Nu am specificat ce am mancat.

Am 98 kg si 1.75 metri.

Recalcularea asta o sa-mi ajute la ceva ?!
Am sanse sa scap numai cu 3 luni suspendare + amenzile de rigoare (penale sau nu) ?
Sunt la prima abatere pe tema asta si am colaborat cu politistii.
Poate fi dispusa chiar o amenda administrativa ,iar cheltuielile de judecata sa ramana in sarcina dvs , ca si faptuitor
Referitor la calculul retroactiv d-nii politisti sunt asa de binevoitori sa il faca, intrucat stiu ca va iesi alcoolemia mai mare, evident in functie de declaratia faptuitorului. Iar la d-voastra dupa cum ati relatat cam asa reiese.
In ceea ce priveste amenda administrativa eu sunt un pic cam sceptic, insa va pot spune ca pedeapsa, in cazul in care veti fi trimis in judecata, va fi sigur cu suspendare si in cuantum de cateva luni de zile.
Bine ar fi sa aveti si o asistenta de specialitate, poate nu au fost respectate normele metodologice in vigoare si cine stie...poate aveti noroc.

Multa bafta

av ZHARIA F.
Cred ca aveti sanse de a primi o amenda administrativa.Greutatea va ajuta.Inca mai puteti veni cu amanunte la declaratii,si va recomand consultarea unui avocat.
ZFCALIN a scris:

Referitor la calculul retroactiv d-nii politisti sunt asa de binevoitori sa il faca, intrucat stiu ca va iesi alcoolemia mai mare, evident in functie de declaratia faptuitorului. Iar la d-voastra dupa cum ati relatat cam asa reiese.
In ceea ce priveste amenda administrativa eu sunt un pic cam sceptic, insa va pot spune ca pedeapsa, in cazul in care veti fi trimis in judecata, va fi sigur cu suspendare si in cuantum de cateva luni de zile.
Bine ar fi sa aveti si o asistenta de specialitate, poate nu au fost respectate normele metodologice in vigoare si cine stie...poate aveti noroc.

Multa bafta

Buna ziua si multumesc pentru raspuns.

Cineva imi zicea ca e foarte posibil sa scap cu N.U.P. (fiindca sunt cam la limita, sunt la prima abatere, regret fapta si am "colaborat" cu organu'), dar am si sunt sanse considerabile sa iau inchisoare cu suspendare. Se spune ca in ultimul caz judecatorul aplica "in orb" urmatorul algoritm:
- alcool in sange intre 0.8 si 1 la mie = 1 an
- alcool in sange de 1.x la mie = 1.x ani

Ieri am platit la INML recalcularea si acum trebuie sa astept rezultatele. In functie de ele voi vedea daca mai are rost sa incerc sa schimb ceva in declaratia mea (intervalul in care am baut, ce si cat am baut). Voi avea nevoie de asistenta din partea unui avocat care a mai avut cazuri de acest fel si a inregistat niste succese.
Buna ziua,

Le multumesc tuturor celor care mi-au scris. Am primit pe PM mult mai multe raspunsuri decat pe forum :)

Mentionez ca sunt din Bucuresti.

Cei care doresc sa-mi impartasesca gratuit din experienta lor o pot face pe forum si le raman dator.

Avocatii care doresc si ma pot reprezenta in instanta/politie au posibilitatea de a ma contacta pe forum si pe PM. Rog seriozitate si mentionez ca ma intereseaza doar propunerile celor care imi pot demonstra ca AU AVUT SUCCES in acest tip de clauza, respectiv infractiunea de conducere sub influenta alcoolului. Asta e "buba" mea si nu ma intereseaza alte infractiuni - furturi, violuri, talharii, santaj, sechestrari de persoane, lovituri cauzatoare de moarte, crime etc-etc-etc. Doamne' fereste !

Multumesc f.f.f. mult !
costincoman, utilizator