Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poluare fonica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poluare fonica

La mine in oras linga blocurile de locuit la aproximativ 100-150m exista niste terase care pe perioada de vara ne creeaza mari dificultatiin a nu putea sa ne odihnim din cauza muzici date la maxim pina pe la orele 3-4 dimineata in special de vineri pina luni dimineata.Am dat o multime de telefoane la 112 nu sa rezolvat nimic nu stim unde sa ne adresam de a scapa de acest calvar.Multumim.
Una dintre institutiile cu atributii in domeniul protejarii dreptului la un mediu sanatos in Romania, sub aspectul poluarii fonice, este Garda Nationala de Mediu.
[ link extern ]

Atributii in domeniul asigurarii dreptului la un mediu sanatos mai au si reprezentantii Ministerului Administratiei si Internelor - prin Sectiile de Politie competente, care pot desfasura, printre altele, urmatoarele activitati:
- sesizeaza autoritatilor si institutiilor publice competente cazurile de nerespectare a normelor legale privind nivelul de poluare, inclusiv fonica;
- verifica si solutioneaza, potrivit competentelor specifice ale autoritatilor administratiei publice locale, sesizarile cetatenilor privind nerespectarea normelor legale de protectie a mediului si a surselor de apa, precum si a celor de gospodarire a localitatilor;
- constata contraventii si aplica sanctiuni;

www.avocatnet.ro/content/art...