Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Spalat masina la garajul din spatele blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Spalat masina la garajul din spatele blocului

Locuiesc la bloc iar in spatele blocului la parter sunt garaje. Sunt proprietar atat pe apartament cat si pe garaj. Astazi a venit politia comunitara la un vecin care spala masina sa-i dea amenda ca nu are voie sa spele pe domeniul public. Din discutiile purtate cu cei care au garaje cineva a spus ca are dreptul la o lungime de masina in fata garajului. As dori sa stiu daca am voie sa spal masina in fata garajului (mentionez ca o spal poate o data pe luna in sezonul cald). Va multumesc frumos.
Spalarea masinilor in fata/spatele blocurilor este interzisa prin hotarare a consiliului local iar sanctiunile sunt aplicate de politia locala.

Legea politiei locale. Legea 155/2010
Art. 9
In domeniul protectiei mediului, politia locala are urmatoarele atributii:
a) controleaza respectarea prevederilor legale privind conditiile de ridicare, transport si depozitare a deseurilor menajere si industriale;
b) sesizeaza autoritatilor si institutiilor publice competente cazurile de nerespectare a normelor legale privind nivelul de poluare, inclusiv fonica;
c) participa la actiunile de combatere a zoonozelor deosebit de grave si a epizootiilor;
d) identifica bunurile abandonate pe domeniul public sau privat al unitatii/subdiviziunii administrativ-teritoriale sau pe spatii aflate in administrarea autoritatilor administratiei publice locale ori a altor institutii/servicii publice de interes local si aplica procedurile legale pentru ridicarea acestora;
e) verifica igienizarea surselor de apa, a malurilor, a albiilor sau cuvetelor acestora;
f) verifica asigurarea salubrizarii strazilor, a cailor de acces, a zonelor verzi, a rigolelor, indepartarea zapezii si a ghetii de pe caile de acces, dezinsectia si deratizarea imobilelor;
g) verifica existenta contractelor de salubrizare incheiate de catre persoane fizice sau juridice, potrivit legii; h) verifica ridicarea deseurilor menajere de operatorii de servicii de salubrizare, in conformitate cu graficele stabilite;
i) verifica si solutioneaza, potrivit competentelor specifice ale autoritatilor administratiei publice locale, sesizarile cetatenilor privind nerespectarea normelor legale de protectie a mediului si a surselor de apa, precum si a celor de gospodarire a localitatilor;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale specifice realizarii atributiilor prevazute la lit. a)—i), stabilite in sarcina autoritatilor administratiei publice locale.