avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Publicatie de vanzare imobiliara, bun evaluat dar fara ...
Discuție deschisă în Executare silită

Publicatie de vanzare imobiliara, bun evaluat dar fara intabulare in forma actuala

Buna ziua,
am participat la o licitatie de executare si am adjudecat casa licitata.
Am constatat 2 probleme, anume:
- casa in forma evaluata nu are intabulare si nici autorizatie de construire
- in evaluare se specifica parter din caramida si grinzi din beton armat iar realitatea e ca parterul e construit pe structura lemnoasa.

Un executor poate vinde o casa fara acte si fara autorizatii in forma actuala?

Ce stiti se poate intabula casa in forma actuala in baza actului de adjudecare?
Buna seara,
Sunteti sigur ca nu exista intabulare sau autorizatie de constructie?
In cazul in care, imobilul a fost scos la licitatie de catre executor in urma neachiarii unui credit bancar, banca cu siguranta a analizat in amanunt titlul de proprietate si are copii ale tuturor actelor.
Pentru a va lamurii puteti sa solicitati executorului, o copie a dosarului de executare sau puteti sa solicitati OCPI-ului copii ale cartii funciare mentionate in actul de adjudecare.
Cat priveste a doua problema ridicata de dvoastra, gasiti aici un articol referitor la raspunderea penala a evaluatorilor: www.avocatnet.ro/content/art...
Mediere-HTA a scris:

Buna seara,
Sunteti sigur ca nu exista intabulare sau autorizatie de constructie?
In cazul in care, imobilul a fost scos la licitatie de catre executor in urma neachiarii unui credit bancar, banca cu siguranta a analizat in amanunt titlul de proprietate si are copii ale tuturor actelor.
Pentru a va lamurii puteti sa solicitati executorului, o copie a dosarului de executare sau puteti sa solicitati OCPI-ului copii ale cartii funciare mentionate in actul de adjudecare.
Cat priveste a doua problema ridicata de dvoastra, gasiti aici un articol referitor la raspunderea penala a evaluatorilor: www.avocatnet.ro/content/art...



Multumesc de raspuns.

Imobilul are intabulare in forma veche, asa figureaza si in CF si in ipoteca pusa la banca.
Anuntul publicatiei de vanzare specifica faptul ca in forma noua, casa e modificata si atat parterul cat si mansarda nu au intabulare.
Din raportul de evaluare incheiat in 2010 rezulta acelasi lucru, proprietarii declarand la acea vreme ca actele sunt in lucru(autorizatii etc). E clar de ce nu au mai investit bani proprietarii...

Voi putea intabula casa in forma actuala in urma adudecarii licitatiei?
Mergeti la OCPI cu toate documentele necesare intabularii si acolo vedeti daca se poate sau nu face intabularea. Mesajul dvoastra de acum a continut cu totul ate informatii decat cel initial, prin urmare noi nu putem sa va dam un raspuns clar.
Pentru a va lamurii si a stii exact daca este intabulata toata cladirea sau nu solicitati la OCPI un extras de informare. In plus asa cum v-am mai spus, solicitati executorului o copie a dosarului de executare.
Documentele necesare intabularii unui imobil achizitionat prin licitatie sunt: - procesul verbal al licitatiei, actul de adjudecare, decizia de impunere, dovada achitatii impozitului pe venit (aveti grija ca impozitul sa fie plaiti in numele vechiului proprietar) si certificatul fiscal. (certificatul fiscal puteti sa-l obtineti doar dupa ce faceti inscrierea in rolul fiscal).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

adjudecare imobil eugennico eugennico Am adjudecat la licitatie un imobil la 75% din valoare fiind creditor, in luna ianuarie, l-am intabulat personal la ocpi , am deschis rol la primarie. Am ... (vezi toată discuția)
Probleme la cartea funciara: refuz intabulare pentru ca nu e trecuta cota indiviza in actul de adjudecare madaenache madaenache Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate cu cateva raspunsuri legate de problema pe care o am. Am cumparat la licitatie publica un apartament, ... (vezi toată discuția)
Publicatie de vanzare , dosar din 2012, posibil abuz executor! basu basu Buna ziua, am participat la o licitatie a unei case unde am avut surpriza ca executorul sa-mi spuna in fata ca el nu ne va declara adjudecatari, considerand ... (vezi toată discuția)