Forum Discuţii juridice Executare silită adjudecare imobil
Discuție deschisă în Executare silită

adjudecare imobil

Am adjudecat la licitatie un imobil la 75% din valoare fiind creditor, in luna ianuarie, l-am intabulat personal la ocpi , am deschis rol la primarie.
Am facut o cerere catre executor de punere in executare a titlului executoriu "act de adjudecare" impotriva debitorului(care nu este de acord) in sensul sa fie obligat sa predea bunul imobil, iar executorul ma tot amana spunandu-mi ca trebuie sa faca o noua actiune de încuviinţare executare silită......

Ce pot pati daca intru pe respectivul teren, cum sau ce trebuie sa fac sa intru in posesia imobilului mai repede ( teren intravilan).
eugennico, utilizator
Buna ziua,

Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar si are drepturile unui proprietar. Daca dvs v-ati si inscris dreptul la ocpi aveti dreptul de a intra pe teren, e al dvs.

Care e problema? Nu vrea debitorul sa il paraseasca? Daca da, atunci executorul intr-adevar incepe o nou procedura de executare silita si are nevoie de o noua incuviintare.

Efectele adjudecării
Art. 856
Transmiterea proprietăţii imobilului
(1) Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului.
(2) Prin intabulare, adjudecatarul dobândeşte dreptul de a dispune de imobilul cumpărat, potrivit regulilor de carte funciară.
(3) De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanţă, creditorii putându-şi realiza aceste drepturi numai din preţul obţinut. Dacă preţul de adjudecare se plăteşte în rate, sarcinile se sting la plata ultimei rate.

Dana Fatol, Avocat