Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comparație între PFA și SRL-D?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comparație între PFA și SRL-D?

Bună ziua,

Am văzut comparații între SRL și PFA, dar aș dori să văd o comparație între SRL-D și PFA.

Vă spun și explicit situația mea. Sunt freelancer, fac programe pentru firme din UE. Care ar fi cea mai potrivită formă juridică? Să zicem că orice ar fi aș avea cheltuieli nesemnificative, hai să zicem 0.

Hai să zicem că am 8000 lei venit brut pe lună.
Dacă îmi fac SRL-D, neplătitor TVA
Trebuie să am doi angajați: unul voi fi eu, unul un prieten.
Plătesc salariile medii pe economie, adică eu dau la stat salariu brut + contributia angajatorului - CAS angajator = 2117+592-440=2269 lei
Pentru două persoane CAS angajator = 4538 lei
Din această sumă o persoană primește în mână: 1504 lei (salariu net)
Plus mai plătesc impozit pe venit 3% = 240 lei
Îmi rămâne în bancă 3222, pe care dacă îl scot ca și dividend și plătesc 16% impozit pe dividend, îmi rămâne 2706 lei.
Deci venitul meu personal va fi 1504+2706 lei = 4210 (#-o)

În caz de PFA:
Îmi pot alege taxare cu normă de venit de 13200 lei (îmi fac PFA în zona rurală).
Norma lunară este 1100 lei.
Venitul declarat va fi 8000 lei.
În acest caz plătesc impozit de 16% pe normă: 176 lei
Plătesc CASS: 5.5% din venitul declarat: 440 lei
Plătesc contribuție pensie de 1159 lei (baza de pensie, adică venitul declarat este mai mare decât 35% din salariul mediu brut de cinci ori, așa că acesta va fi luat ca și bază, adică 2117x5x35%=3704, din care se ia 31.3%, adică 1159 lei)
Și mai trebuie să îl plătesc pe angajatul meu drag, ca să fac o comparație obiectivă. La partea asta nu am găsit informații, dar bănuiesc că îl plătesc cum ar plăti orice firmă. Deci îi dau salariu mediu brut 2117+contribuțiile angajatorului (592 lei)=2709. Aici nu mai sunt scutit de CAS angajator. El tot 1504 lei va primi în mână.
Total impozite+salariu: 2709+176+440+1159 = 4484 lei
Așa că mie îmi rămâne în mână: 3516 ( :(( )

Acum sunt eu prost și nu pot calcula sau chiar ne trage legea atât de mult în țeapă?
După cum văd, PFA mă ajută, doar dacă lucrez singur, dacă trebuie să angajez pe cineva e mai bine SRL-D.

Și mai este o frumusețe: TVA.
După cum știu pot avea forma de „plătitor TVA doar pentru operațiuni intracomunitare”. În acest caz, eu pot emite factură fără TVA pentru firme care sunt plătitoare TVA din UE (Germania). Dar în acest caz, pentru serviciile făcute cine mai plătește TVA și unde și cum? E posibil că în acest caz nu se plătește TVA pe deloc pe serviciile mele?

Și încă o rugăminte: dacă mi-a scăpat ceva, vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Aș fi foarte recunoscător. Vă mulțumesc! :)
In cazul SRL-D nu sunteti obligat sa aveti 2 angajati decat daca accesati si finantarea nerabursabila de 10.000 euro. In cazul PFA spre deosebire de SRL raspunzi cu bunurile personale. Doamne fereste de o amenda usturatoare!
Bună,

Am citit legislația, articolul 4 lit. b din OUG 6/2011 îmi zice că sunt obligat să am cel puțin doi angajați, dacă mi se acordă ajutorul din articolul 5. lit. a) sau b) sau c).
Adică „SAU”.
Art. 5, lit. c) îmi zice că sunt scutit de la plata CAS-Angajator pe durata până când sunt microintreprindere.
Deci, logic conclud, că dacă vreau să fiu scutit de acele taxe, sunt obligat să țin 2 angajați.
Sau n-am înțeles eu bine?

Știu că la PFA răspund cu bunurile personale.

Și am refăcut calculul, cu un singur angajat (adică eu). La SRL-D după toate impozitele și taxele îmi rămân 6117 lei și la PFA 6225. Adică nu merită să mă risc cu PFA, când la SRL-D rămân cu aproape aceeași sumă.

Totuși, pe mine mă interesează, dacă un om iluminat, poate să confirme dacă am făcut calculul corect sau nu. Și ce am greșit. Și am zis bine la TVA, sau nu?

Din păcate nu sunt în țară, fiindcă de mult m-am fi dus la un contabil, dar așa voi face îndată ce mă întorc.
E trist să vezi cum e în forumuri din străinătate: pui o întrebare și imediat îți răspund o grămadă, pe când la noi mentalitatea este „de ce să îți ofer consultanță gratis online, hai și plătește-mă chiar pentru cel mai mic sfat”. Am văzut pe numeroase forumuri românești, că se pune o întrebare și răspunsurile sunt doar parțiale. Pun pariu, că se găsesc mulți care sunt experți în acest domeniu. Dar mentalitatea nu ne lasă să ne ajutăm.

Dar promit, că dacă aflu ceva, mă voi întoarce aici și vă explic care este situația.