Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... oprirea caldurii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

oprirea caldurii

In blocul meu, comitetul a decis sa opreasca de la data de 1 aprilie caldura. Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca-i legal acest lucru, care sunt conditiile in care au dreptul sa faca aceasta, si cum as putea contracara aceasta hotatare, caror foruri ma pot adresa.
Va multumesc !
va puteti adresa "forului", adunarea generala a asociatiei proprietarilor de apartamente, care poate decide acest lucru.daca aveti asociatie pe bloc si ei au decis acest lucru in majoritate simpla, nu va puteti opune in nici un fel.
Motivatia opirii caldurii este ca din luna aprilie nu se mai primesc ajutoare..asa ca cei care beneficiaza de ele nu le convin sa plateasca. Este o problema cu care se confrunta multe blocuri..rautatea unora nu are limita si nu conteaza ca unii au copii mici sau sunt bolnavi si mai este nevoie de caldura.
@gabi_const
Rautatea nu are legatura cu buzunarul propriu.
Motivatia pe care ati postat-o este unul din motive.
Ratiunea, in mare, pentru asociatiile care decid sa opreasca caldura, incepand cu luna aprilie, este aceea ca vremea se incalzeste si caloriferele ar consuma (deci s-ar si plati) caldura in mare parte degeaba si de catre toti locatarii.
In plus, mai spun aceste asociatii, cei care au nevoie expresa de caldura in aceasta perioada o pot obtine de la aparate electrice (calorifere, aeroterme, aer conditionat) si si-ar plati singuri si numai ei caldura proprie fara a-i sili pe ceilalti sa plateasca din buzunarul propriu un lucru care nu le trebuie.
Cu atat mai mult se pune problema pentru blocurile care nu au consumul contorizat individual.
@ Destiny Dupa cum v-ati dat seama din raspunsul unora, asociatia va controleaza viata, daca asociatia are chef sa va incalziti, va incalziti, daca nu, stati in frig. Mai puneti o haina pe dvs., ca in comunism. Si daca nu va convine, puteti sa va faceti vila, vi s-ar raspunde ironic. Fiti fericit ca locuiti intr-o asociatie care are grija de banii d-voastra.
Hahhah. Nu asociatia ci comitetul le controleaza viata.
Dumnezeu cu mila daca au fost intrunite conditiile legale de decizie in comitet. Actele - procesele verbale ale sedintelor comitetului nu se vad decit daca vrea vreun sef, sefulet, sefulic din comitet.
Incalca flagrant legea care spune ca hotaririle lor trebuie afisate la avizier pentru ca oamenii sa ia la cunostinta si sa le poata contesta.
Unde sa-i reclami?
Aici pe forum unde iti sar altii ca ei in cap.
Dana Marin, utilizator